Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Ekonomileri Covid-19 Yılı Sonunda Olumlu Yönde Şaşırttı

Avrupa ekonomilerini Covid-19 krizinin dünyanın dört bir yanındaki ekonomilerini sarstığı 2020’nin sonunda olumlu yönde sürpriz yaptı.
Avrupa Ekonomileri Covid-19 Yılı Sonunda Olumlu Yönde Şaşırttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro Bölgesi’nin en büyük dört ekonomisinden üçü, salgın yılını tamamlayarak bölgenin daha derin bir durgunluktan kaçınabileceğini öne sürdü. İspanya’da gayri safi yurtiçi hasıla beklenmedik bir şekilde yüzde 0,4 artarak yüzde 1,4 düşüş beklentilerine meydan okudu.

Başka bir sürpriz olarak Almanya da büyüme kaydederken, Fransa’da üretim Aralık ayında tüketici harcamalarının keskin bir şekilde toparlanmasının ardından tahmin edilenden daha az düştü.

Veriler işletmelerin kısıtlamalarla başa çıkmanın yolunu bulduğunu öne sürerken görünüm kasvetli kalmaya devam etti.
İspanya 4Ç20 GSYİH
Kaynak: INE

Yine de birçok Avrupa ekonomisi beklentilerin üzerinde sonuçlar açıkladı. Bloomberg’in haberine göre Belçika ekonomisi, bölgenin en büyük ekonomilerinin bazılarında gözlemlenen beklenenden daha iyi bir trendin ardından dördüncü çeyrekte %0,2 büyüdü.

İtalya’nın üretici fiyatları Aralık ayında 18 aydır düşmeye devam etti. Yıllık yüzde 2,3’lük düşüşün başlıca nedeni, bir önceki yıla göre %8,2 düşen enerji fiyatlarından kaynaklanıyor gibi göründü. Alman işsizliği Ocak ayında beklenmedik bir şekilde 41.000 düştü ve art arda yedinci düşüşe işaret etti.

Almanya’nın işgücü piyasası, işten çıkarmaları engelleyen cömert devlet ücret desteğinden yararlanıyor.
Almanya GSYİH Değişim Oranları
Kaynak: Destatis

Ülkenin endüstriye güçlü bir şekilde odaklanması da bir nimet oldu, çünkü küçük hizmet sağlayıcıların aksine birçok fabrika, kilitlenme sırasında açık kaldı. İşsizlik oranı yüzde 6’da kaldı. İspanya’nın enflasyon oranı da elektrik fiyatlarındaki artış ve daha pahalı yiyecek ve içeceklerin desteğiyle beklenmedik bir şekilde yüzde eksi 0,6’dan yüzde 0,6’ya sıçradı.

Geçen yılın sonunda İspanya’daki büyüme, hanehalkı tüketimindeki güçlü artıştan kaynaklandı. İyi haber olsa da tüm yıl için üretimi %11 düşürdü. Bu da İspanya’yı Avrupa’nın en kötü etkilenen ülkelerinden biri haline getirdi.

Turizmin ekonomi için aşırı önemi ve diğer Avrupalı meslektaşlarına kıyasla şirketlerin nispeten küçük olması, ülkeyi özellikle seyahat kısıtlamaları ve dükkanların kapanmasına karşı savunmasız bıraktı.

Zaten IMF de 2020’de İspanya’nın GSYİH’sinın %11,1 oranında daralacağını tahmin ediyor ki bu, büyük gelişmiş ekonomiler arasındaki en büyük düşüş. 2022 içinse İspanyol ekonomisi için önceki hesaplamadaki %4,5’e karşı %4,7’lik bir büyümeye işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu