Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AVM Perakende Ciro Endeksi 2019 Kasım’da 352 Puana Ulaştı

AVM Perakende Ciro Endeksi'nin sonuçları 2019 Kasım'da %20,1 oranında artışla birlikte 352 puana ulaşıldığını gösterdi.
AVM Perakende Ciro Endeksi 2019 Kasım’da 352 Puana Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından birlikte hazırlanan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin 2019 yılı Kasım ayına ilişkin sonuçları açıklandı.

Her ayın ilk haftasında yayımlanan veriler, 2019’un 11. ayında ciro endeksinin bir önceki yıl olan 2018’in aynı dönemine kıyasla ve enflasyondan arındırılmadan %20,1 oranında arttığını gösterdi. Böylelikle endeks Kasım’da 352 puana ulaştı. Bir önceki ay olan Ekim’e ait sonuçlar endeksin 321 puanda olduğunu gösteriyordu.

2019 Kasım’ın AVM Ciro Endeksi verileri, alışveriş merkezlerinde kiralanabilir alanda Türkiye ortalaması bazında metrekare başına düşen cironun 1343 TL olduğunu gösterdi.

Metrekare Başına 1343 TL CiroSöz konusu bu tutar İstanbul’da 1637 TL ve Anadolu’da 1148 TL olarak belirlendi. Kasım’da kaydedilen değişimler incelendiğinde, teknoloji kategorisinin metrekare bazlı verimlilikte en yüksek artışı yakalayarak ilk sırada olduğu görüldü. Belirtilen dönemde teknoloji kategorisinin metrekare verimliliği 2018’in Kasım ayına göre ve enflasyondan arındırılmadan %40,1 oranında arttı.

Kategorilere göre değerlendirildiğinde metrekare verimliliğinde bu yıl Kasım’da geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ayakkabı alanında %29,4 artış saptandı. Aynı dönemde metrekare verimliliği hipermarket kategorisinde %21,5, giyimde %20,1, yiyecek-içecekte %15,7 ve diğer kategorilerdeki metrekare verimliliği ise %11,8’lik artış gerçekleştirdi.

AVM’nin cirosu ve yoğunluğu açısından oldukça önemli olan ziyaretçi sayısı Kasım’19’da 2018 yılının aynı ayına kıyasla hafif artış kaydetti.

AVM ZiyaretçileriKasım’da geçtiğimiz yıla kıyasla AVM ziyaretçileri sayısı endeksi %1 oranında arttı. Kasım sonuçlarına ilişkin açıklama yapan AYD, endeksin 2019 yılı enflasyon sonuçlarının oldukça üzerinde arttığını vurguladı. Kasım’da alışveriş sektörünün “Efsane Cuma” indirimlerinden destek bulduğu belirtildi. Ayrıca söz konusu dönemde tüm kategorilerin enflasyonun üzerinde artmasının sektör açısından oldukça olumlu bir gelişme olduğu belirtildi.

Aralık ayına ilişkin sonuçların da tüketicilerin yaptığı yoğun yılbaşı alışverişleri nedeniyle yüksek seviyelerde olacağını öngören AYD yetkilileri, endeksin Ekim ayında başlattığı artış trendini Kasım’da da sürdüğünü açıkladı. Özellikle kış sezonlarında yaza oranla AVM ziyaretçi sayılarında artış olduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu