Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Atlanta ve Richmond Fed Başkanları Temmuz’daki Faiz İndirimine Olumlu Bakmıyor

ABD ekonomisinin en önemli gündem konusu olan Fed’in faiz indirimi her gün daha fazla görüşün ortaya çıkmasına neden olurken Fed’in iki farklı bölge başkanı bu ayki faiz indirimine karşı çıktı.
Atlanta ve Richmond Fed Başkanları Temmuz’daki Faiz İndirimine Olumlu Bakmıyor
Yorum

Fed Başkanı Jerome Powell Senato’da yaptığı açıklamada Fed’in faiz indirimi için alanı olduğundan bahsetmişti. Merkez bankasından gelecek faiz indirimi merakla beklenirken konuyla ilgili her geçen gün farklı yorumlar ortaya çıkıyor.

Uzun bir süredir devam eden ABD-Çin arasındaki ticaret gerilimleri, Çin’i ekonomi hızlandırmaya yöneltmişti. Bazı analistler, Powell’ın açıklamalarından hareketle, Fed’in faiz indirimine gitmesiyle birlikte oluşacak gevşek para politikası ortamının Çin Merkez Bankası (PBOC) üzerindeki baskıyı azaltacağını öne sürdü.

Dün, Powell’ın yaptığı açıklamaların TCMB’nin faiz indirimine gitme ihtimalini artırabileceği söz konusu olmuşken ve tüm işaretler bankanın faizleri indireceğini gösterirken bugün iki analist, Fed’in bu ay yapacağı faiz indirimine sıcak bakmadıklarını bildirdi.

Atlanta Fed Başkanı Bostic ile Richmond Fed Başkanı Barkin Fed’in Temmuz’daki faiz indirimine olumlu bakmıyor.

Atlanta Fed Başkanı Raphael BosticAtlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Perşembe günü bazı açıklamalar kaydetti. İki bölgesel Fed başkanının değerlendirmelerine göre ekonomi oldukça iyi durumda. Bunun yanında enflasyon %2 hedef seviyesine yakın seyrediyor.

Fed’in 30-31 Temmuz’da yapacağı politika toplantısında faiz indirimi uygulayacağına dair ihtimaller zaman geçtikçe güçlenirken, iki farklı başkan bu indirimi gereksiz gördüğünü açıkladı. Atlanta Fed Başkanı Bostic, Atlanta’daki konuşmasında faiz indirimine ihtiyaç duyulduğu konusuna şüpheci yaklaştığını söylerken “Fırtına bulutlarının henüz bir fırtına oluşturduğunu görmüyorum.” diyerek buna gerek görmediğini belirtti. Richmond Fed Başkanı ise düşük işsizlik oranları ile tüketici harcamalarına bakıldığında bu indirime gitmenin doğru olamayabileceğini söyledi.

Bostic ve Richmond Fed başkanlarının bu yıl gerçekleştirilecek Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında oy hakkı bulunmuyor.

İki Başkanın FOMC Topantısında Oy Hakkı Bulunmuyorİki bölgesel başkan yaptığı açıklamalarda, Fed Başkanı Jerome Powell’ın da altını çizdiği Dallas Fed’in düzeltilmiş ortalama enflasyon verilerine değindi. Söz konusu ayda en fazla fiyat düşüşü kaydeden bu endeksin son aylarda %2 seviyelerinde olduğu biliniyor.

Fed Başkanı Powell’ın Çarşamba ve Perşembe günü yaptığı Kongre konuşmalarında pek çok konuya dikkat çektiği, küresel yavaşlamanın artışından kaynaklanan risklerin özellikle altını çizdiği öğrenilmişti. Diğer taraftan piyasalar, Temmuz ayındaki FOMC toplantısından beklenen faiz indirimini net olarak fiyatladı. 50 baz puanlık artış ihtimali bu fiyatlamalarda kuvvetlendi.

Powell açıklamalarında ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu belirtmişti ve merkez bankasının ekonomiyi bu seviyede tutmak amacıyla araçlarını kullanmayı istediğini dile getirdi. Önümüzdeki günlerde Fed’in faiz indirimine dair beklentilerin ne yönde olacağı takip ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu