Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bazı Asyalı Şirketler Ticaret Savaşından Etkilenmemek için Merkezlerini Başka Ülkelere Aldı

ABD’nin Çin mallarına uyguladığı tarifelerden etkilenmek istemeyen bazı Asyalı şirketler, merkezlerini başka ülkelere kaydırarak avantaj sağlamaya çalışıyor.
Bazı Asyalı Şirketler Ticaret Savaşından Etkilenmemek için Merkezlerini Başka Ülkelere Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin arasında 2018 yılının son aylarında başlayan ve karşılıklı gümrük tarifelerinin artırılmasıyla bir ticaret savaşına dönüşen gerilim, küresel ekonomik büyüme üzerinde en büyük tehdit olarak yorumlanıyor.

ABD’nin Çin ile olan savaşı birçok Asya ülkesinin de ticaret hacminde azalmaya sebep oldu. Ancak ABD’nin tarifelerinden etkilenmek istemeyen bazı Asya ülkelerindeki şirketler, çözümü merkezlerini başka ülkelere kaydırmakta buldu.

ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Asya kıtasının dış ticaret hacminde önemli değişiklikler oldu.

ABD Nüfus Sayım BürosuYapılan açıklamada ABD’nin Asya kıtası ile olan ticaret hacmi, 2019 yılının ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %2,5 azaldı. ABD Nüfus Sayım Bürosu verilerine göre ABD’nin, Asya kıtasındaki ticaretinin %82,5’ini oluşturan ilk 10 ticari ortağı ile dış ticaret rakamlarında ciddi oranda değişiklik oldu.

ABD’nin Çin ürünlerine tarife uygulamaya başlamasıyla Güney Kore ve Vietnam olmak üzere Asya ülkelerinin ABD ile olan dış ticaret hacimleri arttı. Bu yılın ilk dört ayında Güney Kore’nin ABD’ye verdiği dış ticaret fazlasında %52,6, Vietnam da %43,5’lik artış kaydedildi. Ocak ve Nisan ayları arasında Vietnam ihracat artışında %38,3 ile ilk sırada yer alırken, onu %17,1 ile Güney Kore ve %12,5 ile Hindistan izledi.

Asyalı şirketler ABD tarifelerine maruz kalmamak için merkezlerini başka ülkelere kaydırmak zorunda kaldı.

ABD TarifeleriABD bazı Çin ürünlerine ek gümrük tarifesi getirince, daha pahalı bir hal alan ürünler bu kez Asya ülkelerinden talep edilmeye başlandı. ABD başkanı Donald Trump geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada “Tarife uygulanan birçok şirket, Çin’i Vietnam gibi ülkelere gitmek için terk ediyor.

Çin bu yüzden bir anlaşma yapmayı çok istiyor.” söylemini kullanmıştı. Uzmanlar ABD’nin Vietnam’a verdiği dış ticaret açığındaki hızlı artışın ticaret savaşlarında yeni bir cephenin açılması riski barındırdığını ifade ediyor.

ABD Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan raporda, dış ticaret açığı ve tek taraflı kur manipülasyonlarını gözlemleyeceği ticari partner sayısının artırılacağı bildirildi.

VietnamRaporda bir ülkenin kur manipülasyonu yapıp yapmadığına dair kriterlerin de değiştirildiği söylendi. İlaveten herhangi bir kriterin ihlal edilmesi halinde bakanlığın o ülkenin ekonomi politikalarını gözlem altına alabileceği aktarıldı.

Daha önce %3 ve üzeri cari fazla veren ülkelerin, para birimlerini devalüe ettikleri varsayılıyordu, yeni yayımlanan raporda bu oran %2 seviyesine indirildi. 2016 yılında değiştirilen kur rejimiyle serbest bir kur rejimine geçen Vietnam’ın kur manipülatörü sayılması için ABD’ye göre, gerekli üç kriterden ikisini sağlamış bulunuyor.

2018 yılında dongu belirlenen aralıkta tutmak için piyasadan toplanan döviz tutarının milli gelirin %1,7’sine denk geldiği, ABD ile ticarette 40 milyar dolar civarında dış ticaret fazlası verdiği ve cari fazlasının %5 seviyesinin üzerinde olduğu bilgisi aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu