Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Piyasaları Ticaret Gelişmelerindeki Durgunlukla Yükseliş Kaydetti

Yatırımcıların ABD-Çin ticaret gelişmelerini sindirmesiyle birlikte Asya piyasaları günü yükselişle geçirdi.
Asya Piyasaları Ticaret Gelişmelerindeki Durgunlukla Yükseliş Kaydetti
Yorum

Yatırımcılar ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminde yaşanan son gelişmeleri sindirdi. Ayrıca son birkaç gündür oldukça durağan bir hava hakim. Asya piyasaları ise bu durumdan faydalanarak bugün öğleden sonraki işlemlerde yükselişe geçti.

Japonya’daki Topix endeksi yüzde 0,67 oranında yükselirken, Nikkei 225 endeksi yüzde 0,77 oranında değer kazandı. Çip üreticisi SK Hynix hisselerinin yüzde 1,92 oranındaki yükselişiyle birlikte Güney Koreli Kospi endeksi yüzde 0,83 oranında artış kaydetti.

Hong Kong’daki Hang Seng endeksi ise öğleden sonraki işlemlere yüzde 0,27 oranında yükseldi. Endekste ağırlıklı olan AIA şirketinin hisseleri de yüzde 1 oranında yükseliş kaydetti. Avustralyalı S&P/ASX 200 endeksi yüzde 0,87 oranında artış kaydederek kapanışı 6.793,70 seviyesinden yaptı.

Anakara Çin hisse senetleri ise öğleden sonraki işlemlerde düşüş kaydetti. Şanghay kompoziti yüzde 0,11 oranında düşerken, Shenzhen bileşeni yüzde 0,29 oranında geriledi. Shenzhen kompoziti ise yüzde 0,335 oranında değer kaybetti.

Japonya hariç MSCI Asya endeksi yüzde 0,62 oranında değer kazandı.

ABD-Çin Ticaret Görüşmeleri İzleniyor

ABD-Çin Ticaret Görüşmeleri İzleniyorYatırımcılar ABD ile Çin ticaretindeki gelişmeleri izlemeye devam ediyorlar. Beyaz Saray ekonomi danışmanı olan Larry Kudlow, dün yaptığı açıklamada, Washington’ın Pekin ile ticaret anlaşmasına yakınlaştığını söyledi.

ABD-Çin ticaret müzakerelerinin durumu konusundaki belirsizlik nedeniyle piyasalar işlem haftasında büyük bir artış gösterdi. Bu haftanın başlarında iktisadi elektrik santralleri arasındaki görüşmelerin tarımsal alımlara daralmaya başladığı bildirildi.

Çin Ticaret Bakanı sözcüsü Gao Feng, dün yaptığı açıklamada, her iki ülkenin de birinci aşama ticaret anlaşması konusunda derinlemesine çalıştığını, ancak bazı tarifelerin geri alınmasının bir anlaşmaya varmak için önemli olduğunu kaydetti.

Gao, “Ticaret savaşı tarifeler ekleyerek başladı ve bu ilave tarifeleri iptal ederek sonlandırılmalıdır. Bu, her iki tarafın da bir anlaşmaya varması için önemli bir şarttır,” dedi.

Cornell Üniversitesi’nde ticaret politikası profesörü olan Eswar Prasad, durumun iyi göründüğünü söyledi. CNBC’ye konuşan Prasad, “Şu anda Çinliler Washington’daki atmosferin tahmin edilemez göründüğü için çok önemli tavizler vermekte isteksiz olabileceğini düşünüyorum. İmtiyazlar verseler bile geri çekilebilirlerdi,” ifadelerini kullandı.

Prasad, konuşmasının devamında son birkaç gündür birinci aşama anlaşmaya dair beklentilerin bir miktar zayıfladığını düşündüğünden de bahsetti.

Gece boyunca S&P 500 endeksi yüzde 0,1 oranında yükselişle 3.096,63 seviyesinde seyretti. Dow Jones Sanayi Ortalaması, 27.781,96 seviyesinden işlem görürken, Nasdaq Kompoziti 8.479,02 seviyesinde gezindi.

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ABD için hesaplaşma günü olduğunu söyledi. Powell, Bütçe Komitesi’nden önceki ifadesinde “Bugünün ekonomisine bakarsanız şu anda patlamak isteyecek kadar canlanan bir şey yok,” demişti.

Asya Paraları Karışık Seyretti

Asya Paraları Karışık SeyrettiDoların önemli paralar karşısındaki değerini takip eden dolar endeksi, dün 98.37 seviyesinin üzerinden düşüşe geçtikten sonra 98.136 seviyesinden işlem gördü.

Japon yeni, dolar karşısında 108,57 seviyesinden işlem görürken, bu haftanın başlarında görülen 109,2 seviyesinin üzerinde güçlendi. USD/JPY paritesi, güne 108,44 seviyesinden başladıktan sonra bir miktar yükseldi ve 108,58 seviyesine ulaştı. Ardından yatay bir seyir izlemeye başlayan parite, yüzde 0,11 oranında artıda seyrederek 108,55 yenden alıcı bulmaya başladı.

Avustralya doları ise dün 0,68 doların üzerindeki seviyelerden düşüşe geçtikten sonra bugün 0,6794 dolardan el değiştirdi. AUD/USD paritesi, güne 0,6785 dolardan başladıktan sonra bir miktar daha yükseldi. 0,6799 dolara kadar yükselen parite, yatay bir seyir izlemeye başladı.

Yeni Zelanda doları ise ABD doları karşısında güç kazandı. NZD/USD paritesi güne 0,6369 dolardan başladıktan sonra yükselişini sürdürdü ve 0,6394 dolara kadar yükseldi. Bu seviyeden bir miktar gevşeyen parite, yüzde 0,25 oranında artıda seyrederek 0,6386 dolardan işlem görmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu