Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asgari Ücret için Bir Açıklama da Bakan Bilgin’den Geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, son günlerde sık konuşulan asgari ücretle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…
Asgari Ücret için Bir Açıklama da Bakan Bilgin’den Geldi
Yorum

Son dönemde artan enflasyon nedeniyle, asgari ücrete yıl içerisinde yeni bir artış yapılıp yapılmayacağına dair demeçler kamuoyunda yer almaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, asgari ücret üzerinde gerekirse yeni bir değerlendirme yapılabileceğini söylemişti.

Daha öncesinde ise Ak Parti Başkanvekili Cahit Özkan’dan da benzer yönde açıkllamalar gelmişti. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlı Vedat Bilgin, Dünya gazetesinde konuştu.

‘Asgari Ücret Aralık’ta Belirlenir’

'Asgari Ücret Aralık'ta Belirlenir'

Bakan Bilgin, bu sene yapılan ücret artışının yüzde 50’de olduğunu hatırlatarak, “Asgari ücretin eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, Aralık’ta belirlenir, tabii olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir. Ancak yasal durum Aralık ayını gösteriyor. Yeni asgari ücretin yasal belirlenme tarihi Aralık’tır.” açıklamasında bulundu.

Asgari ücrette yapılan düzenleme ile vergi dışı bırakılmasının önemine değinen Bakan Bilgin, sabit ücretle çalışanlar için AGİ’nin kaldırıldığını ve ücreti düşürmek isteyen işletmelerin yanlış yaptığını söyledi ve iş kanununun anlaşılan ücretin altına inilmesini yasakladığını belirtti.

‘3600 Ek Gösterge için Seçim Beklenmeyecek’

Bilgin 3600 ek gösterge için seçimlerin beklenmeyeceğini, çalışmaların sürdüğünü ve Mayıs ayında kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sene içerisinde gerekli düzenlemelerin yapılacağını işaret eden Bakan Bilgin, çalışmaları buna göre yürüttüklerini ve Mayıs ayında düzenlemeyi Meclis’e sunmayı planladıkların söyledi.

Çalışma kapsamında tüm meslek gruplarını değerlendirdiklerini söyleyen Bakan Bilgin, özel statülere dikkat çekti ve polisler ile il emniyet müdürlerinin, hemşireler ile il sağlık müdürünün aynı olmayacağını belirtti.

Bakan Bilgin bu noktada yapılacak düzenlemeyle ilgili, “Kamudaki bürokratik hiyerarşiyi tahrip etmeyen bir 3600 düzenlemesi yapacağız. Bu düzenleme, kamuya ilave bir yük getirecek ama bunun Türkiye’nin bütçe dengelerini, ekonomik sorunlarını ağırlaştığı dönemde getireceği yükü dikkate alacağız. Önümüzde 3 farklı senaryo var kapsam ve maliyete göre.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu