Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASEAN Üretim Koşulları Kasım Ayında İstikrar Kazandı

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği'nin üretim koşullarını gösteren PMI verisi, Kasım ayında gerilemeyi sonlandırdığını gösterdi.
ASEAN Üretim Koşulları Kasım Ayında İstikrar Kazandı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından yayımlanan en son imalat PMI verilerine göre; ASEAN üretim koşulları Kasım ayında istikrar kazanarak, sekiz aylık uzun bir gerilemeyi sona erdirdi. Birlik üretimi, Ocak ayından bu yana ilk kez ve yaklaşık 2,5 yıldır en hızlı şekilde yükseliş kaydetti.

ASEAN manşet PMI, Ekim’deki 48,6 seviyesinden Kasım’da 50 seviyesine yükselirken, imalat sektörünün sağlığının istikrara kavuştuğu görüldü.
ASEAN İmalat PMI - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Manşet PMI verisindeki yukarı doğru hareketin merkezinde, Haziran 2018’den bu yana en hızlı büyümeye işaret etti. Bunun yanı sıra yeni siparişlerdeki yenilenen artışla yılbaşından bu yana fabrika üretimindeki ilk genişleme oldu. Bununla birlikte sipariş defteri hacimlerindeki büyüme oranı küçük bir değişim kaydetti.

Firmalar personel sayısını azaltmaya devam ederek, mevcut istihdamdaki düşüş sırasını bir buçuk yıla çıkardı. Ancak işten çıkarmalar, Şubat ayından bu yana en az düzeyde gerçekleşti. Bekleyen işler seviyesine bakıldığında ise tekrar düşüş görüldüğü için kapasite baskılarının zayıf kaldığı gözlendi.

Fiyat cephesinde ise maliyet enflasyonu Ağustos ayından bu yana en hızlı ve sağlam düzeye işaret etti. Şirketler ise ortalama ücretlerini üç ay sonra ilk kez artırdı. İleriye dönük tahminlere bakıldığı zaman, ASEAN mal üreticilerinin gelecek yıl üretim konusunda iyimser kaldıkları görülüyor. Ankette olumlu duygu seviyesinin ise Ekim’den biraz düşük olduğuna dikkat çekiliyor.

En güçlü yükseliş, ikinci ayda manşet PMI verisinin 51,7 seviyesine yükseldiği Singapur’da yaşandı.
ASEAN Ülkeleri İmalat PMI - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Manşet PMI verisi 50,4 olan Tayland’da da arka arkaya bir aylık gelişme kaydedildi. Endonezya ise Kasım ayında büyüme kaydeden ülkelerden biri oldu. 50,6 seviyesinde gerçekleşen manşet endeksi, üç ay boyunca üretim koşullarında ilk iyileşmenin sinyalini verdi.

Myanmar’da koşullar kötüleşmeye devam ederken, manşet endeksi Ekim’deki 30,6 seviyesinden 43,2 seviyesine yükseldi. Anket, ülkede koronavirüs salgınıyla ilgili önlemlerin getirdiği üretim koşullarında keskin bir bozulma ile tutarlı kaldığını gösterdi.

Filipinlerdeki koşullar, Kasım ayında genel olarak istikrarlıyken, manşet endeksi 49,9 seviyesinde gerçekleşti. Vietnam’da ise kötü hava koşulları ve salgın etkisiyle 49,9 seviyesi kaydedildiği görüldü. Ancak hem Eylül hem de Ekim’deki büyümenin ardından genel olarak durgun koşulları temsil etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu