Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Artan Risk İştahıyla Düşen Fiyatlara Rağmen Altın İkinci Yarıda Ralli Yapabilir

Piyasalarda iyileşme beklentilerinin artmasıyla yükselen risk iştahına rağmen altın fiyatlarının 2020'nin ikinci yarısında rekor düzeyde yükselebileceği tahmin edildi.
Artan Risk İştahıyla Düşen Fiyatlara Rağmen Altın İkinci Yarıda Ralli Yapabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünya aylardır koronavirüs karşısında zorlu bir mücadele veriyor. Bazı bölgelerde vakalarda azalış olduğu söylense de tabloya bakıldığında rakamların her geçen gün biraz daha arttığı görülüyor. Vakalar 7,1 milyonu ve ölü sayısı ise 406 bini aştı.

Yatırımcıların bu sıralar odaklandığı dikkatini yoğunlaştırdığı konuların başında koronavirüsten etkilenen ülkelerin normalleşme kapsamındaki son durumu yer alıyor. En güçlü ekonomileri dahi oldukça sarsan bu olağanüstü durum karşısında toparlanmaya dair en ufak bir işaret dahi risk iştahının yükselmesine neden oluyor.

Pandemi başladığından bu yana güvenli liman olan altına talep artınca, fiyatlar zaman zaman en yüksekleri görmüştü. Son günlerde piyasadaki iyimserliğin artması, yatırımcıların altına olan yönelimini azalttı. Hal böyle olunca da fiyatlar hafif geriledi. Özellikle son günlerde bir hayli oynak seyreden fiyatlar, kafa karışıklığına da neden oldu.

Australia & New Zealand (ANZ) Banking’ten bazı stratejistler, şuan piyasadaki risk iştahıyla birlikte gerileyen fiyatlara rağmen 2020’nin ikinci yarısında rekor seviyeler kaydedilebilir.
Altın Fiyatları Tablo
Kaynak: piyasa.paratic.com

Yatırımcılar son günlerde risk iştahındaki artışla birlikte altının güvenli liman algısından uzaklaşıyor ve bununla birlikte fiyatlar taleple doğru orantılı biçimde geriliyor. Buna rağmen şaşırtıcı bir yorumda bulunan ANZ’den iki analist Daniel Hynes ve Soni Kumari, Perşembe günü bu yılın ikinci yarısı için rekor yüksek seviyeler öngördü.

Hynes ve Kumari’nin notunda şu ifadeler dikkat çekti;

Hynes Kumari Altın YorumKoronavirüsün etkilerini artırmasıyla birlikte dünya genelinde alınan yoğun kısıtlayıcı önlemler kademeli olarak kaldırılınca ekonomideki en ufak iyileşme sinyali dahi önemli hale geldi. Ciddi zararlar alan ekonomiler, durdurduğu faaliyetlere kaldığı yerden devam etme düşüncesine uygun hareket ederek zararlarını telafi etmeye çalışıyor.

Öte yandan bu sıralar inişli çıkışlı hareket eden altın fiyatları, radarında yatırımcıların risk algısını tutuyor. Fiyattaki dalgalanmalarda rol oynayan unsurların koronavirüste vakaların seyri ve ekonomik açılmalar oluyor. Aşağıdaki grafiklerden dünya genelindeki Covid-19 vakalarının son günlerde yüksek seyrettiği ve ölümlerin ise nispeten daha az olduğu görülüyor;

Korona Dünya Geneli Grafik
Kaynak: Worldometer

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu