Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aralık’ta %1,6 Artan ABD Sanayi Üretimi Ekonomi için Parlak Nokta

2020’nin son ayında beklentileri kolaylıkla aşan ABD sanayi üretimi, ekonomi için parlak nokta olmaya devam ediyor. İşte detaylar
Aralık’ta %1,6 Artan ABD Sanayi Üretimi Ekonomi için Parlak Nokta
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19’dan kötü etkilenen dünyanın en büyük ekonomisi için sanayi sektörü, parlak nokta olarak kalmaya devam ediyor. FED’in Cuma günü açıkladığı verilere ve uzman yorumlarına göre durum bu. Buna göre ABD’de endüstriyel üretim, Kasım ayında yüzde 0,5’lik yukarı yönlü revize edilmiş artışın ardından Aralık 2020’de bir ay öncesine göre yüzde 1,6 arttı.

Rakam, yüzde 0,5’lik büyüme yönündeki beklentileri kolaylıkla aştı. İmalat sanayiinin çoğunda artış olduğu için imalat çıktısı yüzde 0,9 artarak sekizinci ardışık aylık kazancını kaydetti ve yüzde 0,5’lik beklentilerin üzerine çıktı.

Motorlu kara taşıtları ve aksamları dışındaki dayanıklı tüketim malı üretimi yüzde 1,5, dayanıksız tüketim malı üretimi yüzde 0,9 arttı.
ABD Sanayi Üretimi Aralık 2020
Kaynak: Federal Reserve

Dayanıklı tüketim malları içinde birincil metaller art arda yedinci aylık artışını kaydetti. Dayanıksız ürünler arasında, plastik ve kauçuk ürünler en büyük kazancı elde etti.

Aynı zamanda, Kasım ayında mevsimlik olmayan sıcak havanın ardından ısıtma talebindeki toparlanmaya bağlı olarak kamu hizmetleri üretimi yüzde 6,2 arttı. Madencilik üretimi ise petrol ve gaz sektöründe devam eden kazanımlar nedeniyle yüzde 1,6 arttı. Dördüncü çeyrekte toplam sanayi üretimi yıllık yüzde 8,4 oranında arttı.

ABD’nin Aralık ayı sanayi üretimi üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti James Knightley, şu ifadeleri kullandı:

ING Ekonomisti ABD Sanayi ÜretimiFakat ABD tüketici sektörü mücadele ederken, sanayi sektörünün inanılmaz derecede iyi performans göstermesi bir bakıma iyi yorumlanmadı. Çünkü sanayi sektörü ABD ekonomisinin o kadar küçük bir parçasıyken tüketici harcamaları GSYİH’nin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

Endüstriyel üretimin ise neredeyse yüzde 10’luk paya sahip. Asya ihracat talebindeki güç, stokların tarihsel standartlara göre düşük olması, yeniden inşa edilmeye devam edeceği gerçeği, aynı zamanda sektörün Covid önlemleriyle çok daha az kısıtlanmasının imalatın iyi performans göstermeye devam etmesi gerektiğini gösterdiğini de vurguladı.

Dolayısıyla ekonomist rakamların daha geniş ekonomiden daha iyi performans göstermeye devam edeceğini öngördü. Tüm bu pozitifliğe rağmen, imalat üretiminin Aralık 2019’daki en son yüksek seviyenin hala %2,8 altında olduğunu ve aslında Aralık 2007’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinin %7,2 altında olduğunun da unutulmaması gerektiğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu