Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toplam Ciro Kısıtlamalar Nedeniyle Azalırken, Sanayideki İyileşme Devam Etti

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi endeksi Aralık ayında artış gösterdi. Yıllık bazda yükselen toplam ciro endeksleri ise pandemi etkisiyle aylık dönemde azaldı.
Toplam Ciro Kısıtlamalar Nedeniyle Azalırken, Sanayideki İyileşme Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020’nin Aralık ayına ait sanayi üretimi, perakende satışlar ve ciro endekslerini açıkladı. Pandeminin kısmi kısıtlamaları sürmesine rağmen her üç parametrede de söz konusu dönemde iyileşme oldu.

Sanayi üretim endeksi Aralık 2020 döneminde aylık %1,3, yıllık %9 oranında artış gösterdi.
Sanayi Üretim Endeksi, Aralık 2020
Kaynak: TÜİK

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 yılı dördüncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe kıyasla %10,1 yükseldi. Sanayi üretimi bir önceki ay olan Kasım’da %11 artış göstermişti.

Alt sektörler bazında bakıldığında yıllık olarak madencilik ve taşocakçılığı sektöründe üretim %6,0, imalat sanayinde %9,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe %4,9 arttı.

Yıllık en yüksek artış %13,2 ile orta yüksek teknoloji grubunda olurken, onu %12,9’la ara malları, %12,1’le orta düşük teknoloji grubu, %8,2’yle dayanıklı tüketim malları, %7,8’le sermaye malları, %6,2’yle dayanıksız tüketim malları ve %5,8’le düşük teknoloji grubu izledi.

Perakende satışlar hacmi yıllık %0,6 oranında artarken, aylık %4,2 geriledi.
Perakende Satış Endeksleri, Aralık 2020
Kaynak: TÜİK

2020’nin Aralık ayında, 2019’un aynı dönemi ile karşılaştırıldığında gıda, içecek ve tütün satışları %8,8 arttı. Öte yandan otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar %3,3, otomotiv yakıtı satışları %1,1 azaldı. Aylık duruma bakıldığında gıda, içecek ve tütün satışlarında %2,1, gıda dışı satışlarda %5,2, otomotiv yakıtı satışlarında ise %4,8 düşüş olduğu görüldü.

Söz konusu dönemde perakende ciro yıllık %15,9 artarken, aylık %2,7 azaldı. Alt gruplar bazında gıda, içecek ve tütünde perakende ciro yıllık %26,1, gıda dışı grupta %14,1, otomotiv yakıtında ise %2,7 arttı. Aylık artış gösteren grup %0,7 ile gıda, içecek ve tütün oldu. Ancak gıda dışında %5,3, otomotiv yakıtlarında ise %0,5 düşüş gerçekleşti.

Salgınla mücadele kapsamında konulan kısıtlamalar toplam ciro endekslerini aylık olarak düşürdü.
Ciro Endeksleri, Aralık 2020
Kaynak: TÜİK

Yıllık %28,6 artan toplam ciro endeksi, aylık %0,4 azaldı. 2019’un Aralık ayı ile karşılaştırıldığında sanayi sektörü ciro endeksi %42,9, inşaat %7,2, ticaret %31,1 ve hizmet ciro endeksi %12,3 arttı.

Aylık bakıldığında sanayi sektöründe ciro endeksi %3,1, hizmette %0,4 arttı. Öte yandan inşaat ciro endeksi %3,6, ticaret endeksi ise %2,4 azaldı. Cafe ve restoranların sadece paket servis yaptığı, insanların evlerinde daha çok zaman geçirdiği dönemde hizmet sektöründeki sınırlı artış dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu