Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Son 17 Yılda Ar-Ge Destek Programlarına 12 Milyar TL Destek Sağlandı

2023 yılına kadar teknoloji alanındaki yatırımların yıllık 5 milyar liraya ulaşacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, son 17 yılda bu alandaki gelişmeleri anlattı.
Son 17 Yılda Ar-Ge Destek Programlarına 12 Milyar TL Destek Sağlandı
Yorum

TechAnkara Proje Pazarı 2019 Etkinliği’nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, teknoloji alanındaki gelişmelere çabucak adapte olmak adına yapılması gerekenlerden bahsetti.

AK Parti iktidarı döneminde yatırımcıların sanayiye katma değer sağlaması amacıyla büyük teşvikler verdiklerini söyleyen Oktay, 17 yılda teknolojik alandaki dönüşüm sürecinde de büyük yol alındığını belirtti. 2023 yılına kadar teknoloji tabanlı yatırımların büyüklüğünün yıllık dönemde 5 milyar lirayı aşmasının hedeflendiğini açıkladı.

Fuat Oktay: İçinde bulunduğumuz dönemde çağın dönüşümünü doğru yakalayanlar kazanacak.

Çağın DönüşümüSanayi ve Ticaret Bakanlığı, Ankara Valiliği ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı 2019 Etkinliği’nde konuşan Oktay, teknoloji alanında çağın gerekliliklerine ayak uydurmanın önemine değindi. Teknolojik üretim sürecine uyum sağlayabilmek için geleneksel yöntemlerin geride bırakılması gerektiğini belirtti.

İçinde bulunduğumuz dönemde kazan kazan anlayışının yok olarak bencil yaklaşımların geldiğini söyleyen Oktay, bu noktada girişimcilerin, yerli teknoloji tasarımlarının ve bunların ticarileştirilmesinin desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Yine bu açıdan yerli girişimcilerin tasarımlarının yatırımcılarla bir araya getirilmesi gerektiğini, bu noktada da devreye kalkınma ajanslarının girdiğini belirtti.

Bu platformda kamu kesimi, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün bir araya geldiğini, kalkınma adına önemli destekler sağlandığını açıkladı. Kalkınma hedefimize ulaşabilmek için 81 ile birlikte hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Son 17 yılda teknopark sayısının 5’ten 84’e yükseldiğini söyleyen Oktay, geçen süre zarfında araştırmacı ve yatırımcılara katma değeri yüksek üretim sağlanması için altyapı çalışmalarının geliştirildiğini açıkladı.

Söz konusu dönemde 21 binden fazla projeye 12 milyar TL destek sağlandığını, 1187 araştırma merkezi ve 348 tasarım merkezi açıldığını anlattı. 84 teknoparkta 55 bin personelin bulunduğunu söyleyen Fuat Oktay, 2019 yılında yenilikçi projelere 7,4 milyar liralık destek sağlandığını söyledi

Türkiye maruz kaldığı yaptırım tehdidi ve terör saldırılarına rağmen yine de refah düzeyinde.

Fuat OktayÜlkemizin birçok saldırıya maruz kaldığını fakat başarıyla üstesinden gelindiğini söyleyen Oktay, Uluslararası Para Fonu, OECD ve Dünya Bankası gibi kuruluşlarının Türkiye hakkındaki değerlendirmelerinin de bunun ispatı olduğunu söyledi.

Reel sektöre sağlanan kredilerin sanayi alanında pozitif etkilerini gösterdiğini, son açıklanan imalat kapasite kullanım oranı %76,4’e yükselmesi ile de bunun görüldüğünü söyledi. Uzun vadeli büyüme hedeflerine ulaşmak için teknoloji yetkinliklerinin etkin bir şekilde kazandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

11. Kalkınma Planı kapsamında 2023 yılına kadar teknoloji tabanlı işlere yapılan yatırımların yıllık 5 milyar TL’ye ulaşmasının hedeflendiğini açıkladı. Söz konusu plan kapsamında Ar-Ge alanında çalışan insan sayısını 300 bine, araştırmacı sayısını ise 200 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Katıldığı etkinliğin sadece Ankara için değil ülkemiz için de çok önemli olduğunu söyleyen Oktay TechAnkara’da oluşan güç birliğinin bizi girişim, sanayi ve küresel ekonomi açısından ileri götüreceğinin bir ispatı olduğunu sözlerine ekledi.

Daha güçlü Türkiye için katma değeri yüksek üretim ve milli teknolojilerin geliştirilmesi şart!

Katma Değere YatırımCumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, daha önce de birçok kez değinildiği gibi katma değerli üretimin önemine dikkat çekti. Ülke ekonomisine katma değer sağlayan adımların daha güçlü bir şekilde destekleneceğini, özellikle girişimcilik alanında fikirden üretime kadar her basamağın desteklendiği bir ekosistem oluşturacaklarını dile getirdi.

Etkinlikte ayrıca; Ankara Valisi Vasip Şahin, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran gibi isimler de bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu