Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Fransa ile 500 Milyon Euroluk Vergi Anlaşması Yapmayı Kabul Etti

Bugün alınan bilgilere göre Apple, Fransa'ya 500 milyon euro vergi ödemeyi kabul etti. Detaylar aşağıda;
Apple Fransa ile 500 Milyon Euroluk Vergi Anlaşması Yapmayı Kabul Etti
Yorum

Apple Salı günü Fransız yetkililerle geriye dönük 10 yıllık vergi ödemesi konusunda anlaşan son ABD’li şirket olduğunu açıkladı. Fransız gazetesi L’Express, Apple’ın Aralık ayında varılan gizli bir anlaşmada olayı çözmek için 500 milyon euro ödediğini bildirdi. Apple ödenen tutarı ifşa etmeyi reddetse de konuyla yakından alakalı bir kaynak AFP’ye rakamın doğru olduğunu aktardı.

Apple da açıklamasında Fransız vergi idaresinin son zamanlarda şirketin Fransız hesapları üzerinde çok yıllık bir denetim yaptığını ve bir düzeltmenin kamu hesaplarında yayınlanacağını belirtti. Apple ayrıca; “vergilerin toplumda oynadığı önemli rolü biliyoruz ve faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde yerel düzeyde yürürlükte olan yasa ve uygulamalara tamamen uygunlukla vergilerimizi ödüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Fransız yetkililer ise vergi konularının gizliliğini öne sürerek daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Fransız Yetkililer Rakamı Açıklamadıİlgili haberlerde Apple’ın vergi stratejileri konusunda Avrupa’da ateş hattındaki Amerikan teknoloji devlerinden biri olup, bunların gelirlerini İrlanda veya Lüksemburg gibi düşük vergili ülkeler yoluyla yönlendirdikleri söyleniyordu. 2016 yılında Avrupa Komisyonu Apple’ın İrlanda’ya 13 milyar euro ödenmemiş vergi ödemesi için talimatı vermişti. Avrupa Komisyonu Apple’ın 2014’teki Avrupa kazançları üzerinden yüzde 0.005 oranında kurumlar vergisi ödediğini söylemiş, bu her bir milyon için sadece 50 euroya eşdeğer gelmişti.

Öte yandan Fransa’daki anlaşmanın, hükümetin kendi tek taraflı GAFA vergisi (Google, Apple, Facebook, Amazon) ile ilerleme hazırlığındayken gelmesi de dikkat çekti.

Apple Fransa Vergi AnlaşmasıHükümete göre bu ayın sonunda bir yasa tasarısına konacak vergi, Fransa’da 25 milyon euro ve küresel olarak 750 milyon euronun üzerinde satış yapan şirketleri etkileyecekti. Söz konusu tasarı, 1 Ocak’a kadar geriye dönük olacaktı ev bu yıl 500 milyon euronun toplanması bekleniyordu. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, küresel şirketlerin vergilerini nasıl ve nerede ödeyeceklerini 21. yüzyılda önemli bir sorun olarak nitelendirmişti. Ancak AB üyeleri arasındaki bir anlaşma da güvenilmez olduğunu kanıtlamıştı.

İrlanda, Danimarka ve İsveç, yatırımların caydırılması korkusuyla ilgili vergi planlarını engellemiş ve Almanya da otomobil endüstrisinde ABD misillemesi korkusuyla isteksiz olduğunu kanıtlamıştı.

Bu konu 2020 yılına kadar uluslararası bir vergi sonucuna ulaşmayı hedefleyen OECD’ye de atıfta bulunmuştu. Sonuçta, Apple geçtiğimiz yıl içinde Fransız yetkililerle vergi anlaşmasına ulaşan ikinci büyük teknoloji şirketi oldu. Şubat 2018’de Amazon yaklaşık 200 milyon euroluk bir Fransız talebini karara bağladığını ve ülkedeki tüm kazancını beyan etmeye başlayıp yıllarca süren bir anlaşmazlığı sona erdireceğini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu