Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Anlaşmasız Brexit’in İngiltere Ekonomisine Maliyeti 25 Milyar Dolar Olacak

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılmasının İngiltere ekonomisine 25 milyar dolara mal olacağı tahmin edildi. Detaylar şöyle;
Anlaşmasız Brexit’in İngiltere Ekonomisine Maliyeti 25 Milyar Dolar Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere ekonomisinin Brexit ve pandemi olmak üzere ikiz tehditle mücadele ettiği biliniyor. İkinci çeyrekte çöken ve halen eski seviyelerine dönemeyen ekonomi, salgının eseriyken Brexit’in olası zararları endişeleri artırıyor.

Şimdi AB liderlerinin Birleşik Krallık ile yeni bir ticaret anlaşması müzakerelerinde yeterince ilerleme kaydedilmediğine karar vermelerinin ardından Boris Johnson zor bir seçimle karşı karşıya.

Buna göre Johnson, ya müzakerelerin kendi belirlediği süreyi aşmasına izin verecek ya da çekip gidecek. Ve ülke koronavirüs ile Brexit şoklarıyla savaşırken her iki yol da İngiltere için zorlu bir 2021’e çıkıyor.

Ancak CNN’e göre Birleşik Krallık’ın en büyük ihracat pazarıyla bir anlaşma sağlayamamak acıyı artıracak.
 İngiltere Ekonomi Ağustos
Kaynak: ONS

Citi ve Mali Araştırmalar Enstitüsü tahminlerine dayanan bir CNN Business analizine göre müzakerelerden eli boş ayrılmak, geçiş dönemi bu yıl sona erdiğinde ticarette aksamalar yaratarak sınırlı bir serbest ticaret anlaşmasının kabul edildiği bir senaryoya kıyasla, 2021’de İngiltere ekonomisinden 25 milyar dolardan fazla azaltabilir.

Bu da ülkeyi pandeminin tetiklediği tarihsel şoktan kurtulma çabalarında daha da geride bırakacaktır. CNN analizi, OECD’nin son raporuna ilişkin konuşan Baş Ekonomist Laurence Boone’nin “Covid-19 ve AB tek pazarından çıkış kombinasyonu, İngiltere görünümünü son derece belirsiz hale getiriyor” şeklindeki açıklamasının üzerine geldi.

Sonuçta Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’nin anlaşmaya varması için zaman işlerken İngiltere, Aralık ayı sonunda blokla olan olumlu ticaret statüsünü kaybetmeye hazırlanıyor.

Laurence Boone İngiltere Ekonomi YorumBu haftaki toplantılar da herhangi büyük bir ilerleme olmadan sonuçlandı. Siyasi risk danışmanlığı şirketi Eurasia Group’un Avrupa genel müdürü Mujtaba Rahman’a göre, balıkçılık hakları ve gelecekteki anlaşmazlıkların çözümüne yönelik çerçeve, kilit tartışma noktaları olmaya devam ediyor.

Rahman Perşembe günü yaptığı açıklamada; “Anlaşmanın balıklar konusunda bocalayacağını düşünmüyoruz, ancak sunduğu teknik ve siyasi zorlukların üstesinden gelmenin birçok kişinin inandığından daha zor olacağını düşünüyoruz” dedi.

Mevcut durum ve pandemi belirsizliği göz önüne alındığında Brexit‘in bundan sonra nereye gideceği konusundaki kafa karışıklığının Birleşik Krallık için daha kötü bir zamanda olamayacağı söylendi.

Citi ve IFS, İngiltere ekonomisinin bu yıl %9,4 küçüleceğini tahmin ederken İngiltere Merkez Bankası’nın verilerine göre bu, 1921’den beri görülen en büyük düşüş olacak.

Aynı tahmine göre sınırlı bir ticaret anlaşmasıyla İngiltere ekonomisi, 2022 ile 2024 arasında bir miktar ivme kaybetmeden önce 2021’de %4,6’lık büyüme ile geri dönecek. Avrupa ile bir ticaret anlaşmasına varamamak, bu büyüme seviyesinin yüzde bir puanını düşürecekken aradaki fark yaklaşık 20 milyar sterlin veya 25 milyar doları aşacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu