Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amerika’nın Siyasi İklimi En Zengin %5’i Daha Fazla Bağış Yapmaya Yönlendiriyor

Mevcut siyasi iklim, ABD hanehalkının en zengin yüzde 5’ini daha fazla bağış yapmaya teşvik ediyor. İşte detaylar;
Amerika’nın Siyasi İklimi En Zengin %5’i Daha Fazla Bağış Yapmaya Yönlendiriyor
Yorum

Gallup tarafından yürütülen Wells Fargo araştırmasına göre, zengin Amerikalıların neredeyse hepsini temsil eden yüzde 97’si, hayırseverlik kurumlarına bağış yapıyor. Ankete katılanların yaklaşık yarısı, bağış yaptıkları miktarın mevcut siyasi iklimden etkilendiğini söylerken yüzde 40’ı daha önce verdiğinden daha fazlasını verdiğini belirtti.

Katılımcıların yalnızca yüzde 7’si öncekine kıyasla daha az para bağışladığını bildirdi. Ankete yılda 240 bin dolar ya da daha fazla kazanan en az 10 bin dolar hisse veya tahvil yatırımı olan ABD’li yatırımcılar dahil edildi.

Genel olarak, bu grubun geçen yılda dinsiz kurumlara ortalama 5.500 dolar verdiği, medyan miktarında 2000 dolar olduğu belirtildi. Wells Fargo Private Bank’ta hayırseverlik hizmetleri için ulusal direktör olan Beth Renner; “Hayırseverlik ve etkisi hakkında daha fazla konuşma için daha fazla talep görüyoruz” dedi. İnsanların iyi şeyler yapmak istediklerini ancak şimdi iyi şeyi daha iyi yapmak istediklerini kaydetti.

Siyasi İklim Bağışlamayı Yönlendiriyor

Siyasi İklim Bağışlamayı YönlendiriyorSiyasi etkinin Demokratlar arasında en güçlü olduğunu, yüzde 54’ünün günümüzde hayırsever sebeplere daha fazla verdiğini söylediği aktarıldı. Bağımsızlar arasında yüzde 39’u daha fazlasını verirken, Cumhuriyetçilerinse sadece yüzde 18’i siyasi iklim nedeniyle bağışlarını artırdığını söyledi.

Renner, hayırseverliğin bir değerler rehberliği olduğunu, bireylerin bağış yapmak için değerlerinin çevrelerindeki dünyaya nasıl yansıtılmasını istediğini temel alarak motive olduğunu vurguladı. Cumhuriyetçilerin Beyaz Saray’da ve Senato’da çoğunluğu elinde bulundurmasıyla, Demokratların doğal olarak daha fazla motive edileceğini belirtti. Bu durumun tersine çevrilmesi durumunda, bağışların da tersine çevrilebileceğini ekledi.

Anket aynı zamanda mevcut ekonomik koşulların bağışlama üzerinde olumlu etki yarattığını gösterirken standart indirimi artırmak gibi son vergi değişikliklerinin negatif bir etkisinin olduğunu bildirdi. Renner; “İnsanların başkalarıyla paylaşmak için daha fazla harcanabilir gelirleri olduğunu düşündüğü ekonomik bir dönemdeyiz” dedi.

Kadınlar Hayırsever Etki için Baskı Yapıyor

Kadınlar Hayırsever Etki için Baskı YapıyorKadınların bağış yaptıklarını söylemesi, erkeklere kıyasla daha muhtemel çünkü bu onlar için kişisel bir finansal değer, ahlaki bir zorunluluk ve kadınlar başkalarına yardım etmekten keyif alıyor. Renner da kadınların evde erkeklere kıyasla daha fazla hayırseverlik kararı aldığını savundu.

Kadınların, bağışladıkları doların değişim yaratma konusunda istedikleri kadar ileri gitmemesinden erkeklere göre daha çok endişelendiğini dile getirdi. Aynı zamanda kadınların zaman ve para vermenin değerini çocuklarıyla paylaşmanın önemli olduğunu söylemeleri de erkeklere kıyasla daha muhtemeldi.

Erkeklerin yaklaşık yüzde 60’ına karşılık kadınların dörtte üçü, çocuklarının hayır kurumlarına bağışta bulunmalarının son derece önemli olduğunu belirtti. Diğer tarafta erkeklerin yüzde 51’ine kıyasla kadınların yüzde 68’i çocuklarının kendi topluluklarında gönüllü olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Araştırmada aktif gönüllü ebeveynleri olan yüksek gelirli bireylerin, bağış konusunda aktif olmayan ebeveynlere sahip olanlara kıyasla daha çok verdikleri sonucuna da ulaşıldı. Yani ebeveynlerin vermenin değerini azaltmada ya da artırmada önemli bir etkisinin olduğu görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu