Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Politika Yapıcıları, Draghi’nin Veda Toplantısında Savaş Baltalarını Sakladılar

AMB politika yapıcıları Mario Draghi'ye veda toplantısı için savaş baltalarını geçen ayki toplantıya sakladılar ve eleştiriyi bıraktılar.
AMB Politika Yapıcıları, Draghi’nin Veda Toplantısında Savaş Baltalarını Sakladılar
Yorum

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları, savaş baltalarını geçen ay yaptıkları toplantıya gömerek, para politikası konusunda bölündükleri programa yönelik eleştirilerini bıraktılar. Euro bölgesinin oran belirleyicileri, Mario Draghi’nin AMB Başkanı olarak 23-24 Ekim tarihli son toplantısında orta yolu bulmuş görünüyorlar.

AMB politika yapıcıları, bir teşvik paketi ile ekonominin bir süre daha ilerlemesini sağlamak için daha fazla zaman vereceklerini açıkladılar.

Daha Fazla Zaman İhtiyacıYetkililer, AMB’nin 2,6 trilyon Euro tutarındaki tahvil alımına başlamaya karar verdikten sonra Eylül ayında Hükümet Konseyi’nin üçte birinin muhalefetine karşı birlik çağrısı yaptılar.

AMB toplantıda yaptığı açıklamada, “İleriye baktığımızda Yönetim Kurulu’nun birliği için güçlü bir çağrı yapıldı. Yönetim Kurulu’ndaki açık ve net görüşmelerin kesinlikle gerekli ve meşru olduğu vurgulanırken, bir uzlaşma oluşturmak ve Yönetim Kurulu’nun enflasyon hedefine ulaşma taahhüdünün arkasında birleşmesi önemli olarak kabul edildi,” ifadelerine yer verildi.

Bu, geçen hafta daha fazla fikir birliğine dayalı kararlar alma talepleri için iki günlük geri çekilme sürecinin ardından Draghi’nin halefi Christine Lagarde’nin yaklaşımına dayandı.

Christine Lagarde Yaklaşımına DayandıEkonomik görünüm ile ilgili olarak politika yapıcılar, geçen verilerin Euro bölgesinin ekonomik zayıflığının Eylül ayında beklenenden daha uzun sürüp sürmeyeceği konusunda soru sorduğunu belirtti.

Ancak bekle ve gör yaklaşımını benimsemeye karar verdiler. Çünkü faiz indirimi ve bankalara daha cömert krediler de içeren en son teşvik önlemlerinin yürürlüğe girmesi için daha fazla zamana ihtiyaç vardı.

AMB, “Eylül ayında alınan önlemlerin ekonomide çalışmasına ve mevcut noktada bekle ve gör duruşuna destek vermesi adına sabır için bir savunma yapılmıştır,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu