Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB’den Luis de Guindos, Daha Fazla Faiz İndirimi için Çıtayı Yükseltiyor

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, kolay para politikasına yönelik yaptığı yorumlarla faiz indirimi çıtasını yukarı çekti.
AMB’den Luis de Guindos, Daha Fazla Faiz İndirimi için Çıtayı Yükseltiyor
Yorum

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Çarşamba günü yaptığı açıklama ile AMB’nin kolay para politikasının yan etkilerinin daha somut hale geldiğini gördüğünü söyleyerek faiz oranlarınki düşüşe ilişkin çıtayı artırdı.

Market News ile yaptığı röportajda Luis de Guindos, ABD’nin yeni başkanı Christine Lagarde’nin politika U dönüşünü reddettiğini ve geçen ayki 2,6 trilyon Euro tahmin alım programına devam etme kararında politika yapıcılar arasında halka açık bir şekilde ağırlık verdiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası, 12 Eylül’de mevduat faizini negatif bölgelere daha fazla çekti ve yatırımcılar gelecek yılın Mart ayında daha da indirim yapılacağını fiyatladılar.

ECB Mevduat Faizi DüşürdüAncak de Guindos, bu beklentilerin üzerine soğuk su döktü. Guindos, “Benim izlenimim yüzde -0,50’nin şu anda doğru seviye olduğu ve daha ileri bir kesinti için Yönetim Kurulu’nda iyi ve derinlemesine bir tartışma yapacağız. Faiz oranlarını daha da azaltabilmemize rağmen para politikasının yan etkileri gittikçe daha belirgin ve daha somut hale geliyor,” dedi.

AMB politika yapıcısı ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo de Cos, Salı günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının mevduat faiziyle henüz bir yere düşmediğini, ancak uzun süre sıfırın altında tutulması durumunda banka kredisini engelleme riskini taşıdığını söyledi.

De Guindos, sert bir Brexit ve küresel ticaret gerilimlerinin artması gibi Euro bölgesinin ekonomisine yönelik riskler konusunda da uyardı. Ancak AMB’nin geçen ay açıkladığı teşvik paketini değiştirmek için acele edilmeyeceğinin sinyallerini verdi. Bu paket, gerektiği kadar uzun olan sürede 1 ayda 20 milyar Euroluk tahvil alma taahhüdünü içeriyor.

De Guindos, “Bir paket kavramı yılda bir kez kullanabileceğiniz ancak her ay kullanamayacağınız bir şeydir, aksi halde etkinliğini zedelersiniz,” dedi.

De Guindos Paket YorumuYeni alımlar, birçok tahvilin faiz oranının zaten sıfın altında olduğu Almanya ve Hollanda gibi nakit zengini ülkelerden ABD oran belirleyicilerinin tepki göstermesine, konut fiyatlarının yükselmesine ve bankaların fazla mevduatlarına milyarlarca Euro ödemesine neden oldu.

De Guindos, meslektaşlarını çevreleyen gürültüyü azaltmaya çağırdı ve Lagarde 1 Kasım’da göreve başladığında kurallardaki değişimi redetti. Politika U dönüşünün iyi bir şey olmayacağını da savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu