Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB/Lautenschlaeger Güçlü Bir Muhalefet Ortamında 2 Yıl Önceden İstifasını Verdi!

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) kurul üyesi Lautenschlaeger, görev süresinin dolmasına iki yıl varken ani bir şekilde istifa etme kararı aldı.
AMB/Lautenschlaeger Güçlü Bir Muhalefet Ortamında 2 Yıl Önceden İstifasını Verdi!
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi bankanın 12 Eylül’de uyguladığı 10 baz puanlık mevduat faiz indirim oranının ardından konuşmuş ve daha fazla teşvik edici duruşa gereksinim olduğunu belirtmişti. Draghi’nin her seferinde parasal teşviklerin önemine dikkat çektiği şu ortamda, bankadan bir istifa haberi duyuldu.

AMB’nin icra kurulu üyesi Sabine Lautenschlaeger, görev süresinin dolmasına henüz 2 yılı aşkın bir süre varken ani bir kararla istifa etmeye yöneldi. Bu şaşırtıcı istifa hamlesi, Draghi’nin son teşvik adımına yönelik daha önce benzeri görülmeyen bir muhalefet atmosferinde meydana geldi.

AMB Lautenschlaeger’ın istifasına yönelik herhangi bir açıklama yapmazken, kendisinin son alınan kararlar ve atılan adımlara karşı çıkan en güçlü üyelerden biri olduğu öğrenildi.

Son Alınan Kararlara Karşı Çıkan En Güçlü Üyelerden BiriEylül ayındaki toplantının ardından faiz oranlarını indiren AMB, bunun Euro Bölgesi’nin ekonomik büyüme ve enflasyonuna destek olmak amacıyla yapmıştı. Kararla birlikte varlık alımlarını yeniden başlatacağını duyuran bankanın bu hamlesine Yönetim Konseyi arasında en güçlü muhalefeti gösteren üyelerden birinin Lautenschlaeger olduğu öğrenildi.

Lautenschlaeger, istifa kararını bugün vermiş olmasına rağmen Draghi’nin görev süresinin dolup yerini Christine Lagarde’a bırakmadan önceki son günü olan 31 Ekim’de 6 üyesi bulunan söz konusu kurumdan ayrılacak.

20 yıllık geçmişi bulunan AMB’de görev süresi bitmeden istifasını veren son Alman politika yapıcısı Lautenschlaeger olarak kayıtlara geçti.

AMB'nin 20 Yıllık Geçmişi BulunuyorSöz konusu bu durum, Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisi olup tasarruf eğilimli olan Almanya’nın para politikasında gevşemeye yönelik negatif bakışının göstergelerinden biri olarak görüldü. Bundan önce kurul üyeliğinde kaydedilen istifa, o dönemin baş ekonomisti olan Juergen Stark’ın 2011 yılının Aralık ayında parasal teşvik önlemlerine yönelik muhalefeti sebebiyle gerçekleşmişti.

Stark’ın istifasının ardından aynı yıl bir başka Yönetim Konseyi üyesi Axel Weber de görevinden ayrılma kararı aldı. Weber’in aynı zamanda Almanya Merkez Bankası Başkanlığını da bırakmış olması Draghi’yi AMB Başkanlık koltuğuna geçirdi.

Ernst Welteke Weber’in ardından Almanya Merkez Bankası’nın Başkanı oldu. Fakat o da görev süresi dolmadan ayrıldı. Weber ise Jean-Claude Trichet’nin görevinin bitiminin ardından en güçlü AMB Başkan adayı olarak gösteriliyordu.

Diğer taraftan AMB kurulunda 2014 yılının Ocak ayına kadar yalnızca 2 yıl görev yapan isim Joerg Asmussen idi. Asmussen de Almanya’da hükümette bulunmak amacıyla görev süresi dolmadan istifasını verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu