Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Guvernörü Holzmann Uygulanan Teşvik Politikasını “Hatalı” Buldu

Avusturya Merkez Bankası'nın yeni guvernörü Holzmann AMB'nin dün yöneldiği parasal gevşeme hareketinin bir hata olabileceğini düşünüyor.
AMB Guvernörü Holzmann Uygulanan Teşvik Politikasını “Hatalı” Buldu
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yeni guvernörü ve aynı zamanda Avusturya Merkez Bankası Başkanı olan Robert Holzmann, AMB’nin dün aldığı mevduat faiz kararına yönelik Helsinki’de bazı açıklamalarda bulundu. Holzman’a göre bankanın uyguladığı parasal gevşeme hamlesi büyük olasılıkla hatalı olabilir.

Görev süresi 31 Ekim 2019’da bitecek olan Draghi’nin yerine AMB Başkanlığı koltuğuna Christine Lagarde’in oturacağını anımsatan Holzmann, bankanın parasal teşvik politikasının Lagarde tarafından değiştirilebileceğini öngördü.

Holzmann: “AMB’de sözlü yönlendirme ve politika da dahil olmak üzere bazı şeyler değişebilir.”

AMB'de Bazı Şeyler DeğişebilirBankanın yeni politikasına yönelik eleştirilerini sürdüren Holzmann, söz konusu politikanın gelecek 10 yıl içinde varolacağını düşünmediğini belirtti. Ardından Lagarde’in güçlü bir yapıya sahip olduğunu ve kendisini bu politika içinde rahat hissetmeyeceğini söyledi.

Diğer taraftan Holzmann, geçen hafta yaptığı bir açıklamada AMB’nin faizlerinde bir değişiklik yapması halinde bunun “aksi yönde” olması gerektiğini belirtmişti. Bunun yanında Euro Bölgesi ekonomisine daha fazla teşvik sağlanması durumuna şüpheci yaklaşmıştı.

Holzmann, bölge ekonomisi için parasal teşvik artırımının yarardan fazla bazı riskler getirebileceğini savunmuştu. Bu görüşünü karar sonrasında da sürdüren yetkili, atılan adımı doğru bulmadı.

Yetkili Atılan Adımı Doğru BulmadıDiğer taraftan AMB’nin varlık alım programını 2018 yılı sonundan itibaren bitirmeye hedeflenmesine rağmen, Brexit’in yarattığı belirsizlik, İtalya’da kamu borçlarının artması ve AB’de büyüme-enflasyon görünümündeki bozulma gibi pek çok unsur bankanın bu hedefini gerçekleştirmesine engel oldu.

Gelişmekte olan ülkelerin büyük bir kısmı genellikle Temmuz ayından itibaren faizlerini indirdi ve diğer merkez bankalarının izinden gitti. Genişlemeci bir politika uygulamaya yönelen AMB, küresel ekonomilerin gerekli gördüğü teşvikleri oluşturmak amacıyla para politikasında gevşemeye geri döndü.

Dünkü toplantısında piyasa beklentileriyle uyumlu hareket eden AMB, mevduat faiz oranlarında yaptığı indirimle ekonomideki aşağı yönlü risklerin sınırlandırılmasına yardımcı olabilir. Lagarde’in bankanın Başkanlığına geçmesiyle ne gibi değişiklikler yapacağı ise bazı ekonomistlerin tahminleriyle şekilleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu