Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistler AMB’nin Eylül’de Faiz İndirimine Yönelebileceğini Duyurdu

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) önümüzdeki ay faiz indirimi için işaret vermesi ve ardından Eylül ayında faizde indirim uygulaması bekleniyor.
Ekonomistler AMB’nin Eylül’de Faiz İndirimine Yönelebileceğini Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomistler, politika yapıcıların Euro bölgesi ekonomisini canlandırmak için gösterdiği çabaları artırması ile beraber, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) gelecek ay faiz indirimine gitmeye hazır olduğunun sinyalini vermesini ve Eylül ayında faiz indirimi yapacağını öngörüyorlar.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin geçtiğimiz hafta ekonomik görünüm iyileşme ek teşviklere gereksinim duyulacağını belirttiği konuşması, ek destek için ilk adım olarak gösterildi. Başkan Draghi, büyük ölçüde ticaret gerilimlerinin sebep olduğu devam eden belirsizliğin, büyüme ve enflasyona yönelik aşağı yönlü risklerin somutlaşmakta olduğu anlamına geldiğini açıkladı.

Yapılan bir ankete katılan ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi’nin 25 Temmuz’daki toplantıda faizlerin inebileceğini göstermek için politika dilinde değişiklik yapacağını ifade etti.

AMB Yönetim Konseyi Faizlerin İnebileceğini Göstermek İçin Politika Dilinde Değişiklik YapacakBununla birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın mevcut politika söyleminin “mevcut seviyelerin en azından 2020’nin ilk yarısı boyunca” sürdürüleceği şeklinde olduğu biliniyor. Öte yandan ankete katılan ekonomistler, halihazırda rekor düşük seviyelerde seyreden mevduat oranının Eylül ayında 10 baz puan azalışla birlikte -%0.5 seviyesine düşürüleceğini tahmin ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ise IMF’nin eski baş ekonomisti Olivier Blanchard, AMB’nin daha sonra meydana gelecek bir durgunlukla tek başına mücadele etmekte zorlanacağını ifade etmişti. Bu konuda Avrupa Merkez Bankası’nın desteğe ihtiyaç duyabileceğini belirtirken, sorunun mevcut araçlardan kaynaklı olmadığını ekledi.

HSBC Aralık ayında aynı oranda bir faiz indirimi daha beklerken, ABN Amro ise ikinci indirimin gelecek yılın başında yapılacağını düşünüyor.

ABN Amro İkinci İndirimin Gelecek Yılın Başında Yapılacağını DüşünüyorAyrıca para piyasaları ise Eylül ayında 10 baz puanlık faiz indirimini fiyatlıyor. Yetkililer daha önce önümüzdeki yılın bir döneminde yüksek faizlere yavaş bir geri dönüş yapmayı planlarken, ABD öncülüğünde sürdürülen korumacı ticaret politikalarının küresel ekonomiye yaptığı olumsuz etki ile birlikte daha önce görülmemiş uzunlukta bir gevşek para politikası dönemi ile karşılaştılar.

Diğer bir taraftan ABD Merkez Bankası Fed’in de bu yıl faiz indirimine yöneleceği tahmin ediliyor. Ayrıca aralarında Avustralya, Rusya, Hindistan ve Şili’nin de yer aldığı bazı ülkelerin merkez bankaları para politikalarını gevşetme yolunda ilerliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu