Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB’nin Elinde Parasal Rahatlama Dışında Bir Şey Kalmadı!

Erste Bank’ın CEO’su Avrupa Merkez Bankası'nın elinde parasal rahatlamaya yeniden girmek dışında bir şey kalmadığını ve bunun iyi olmadığını söyledi. İşte detaylar;
AMB’nin Elinde Parasal Rahatlama Dışında Bir Şey Kalmadı!
Yorum

Avusturya bankacılık grubu Erste Bank’ın CEO’su bir sonraki Avrupa Merkez Bankası (ECB) şefinin, ekonomik stres dönemlerinde euro bölgesini güçlendirmek için çok az mühimmatının olacağını söyledi.

Euro bölgesindeki beş yıllık negatif faiz oranları diğer parasal teşvik önlemleriyle birleştiğinde, Avrupa Merkez Bankası’nın araçlarının tükenmekte olduğuna dair endişeler gündeme geliyordu. Bu da bölgedeki büyüme halihazırda cansız seyrederken, euro bölgesini savunmasız bir duruma getirebilirdi.

Erste Group Bank AG CEO’su Andreas Treichl bugün verdiği demeçte, şu anda yeni yönetimin 1 Kasım’da görevi devralacağı bir pozisyonda olduklarını aktardı.

Erste Bank CEO AMB Faiz İndirim“Ve başkanlığa seçilen Christine Lagarde, hala yapabileceği çok az şeye sahip olacak. Bunun nedeni halihazırda dün duymuş olduğumuz Eylül ayında muhtemelen 10 ya da 20 baz puan aşağıya doğru gitmek ki bu euroyu daha olumsuz bölgelere taşıyacak” dedi. Sonuçta ECB Başkanı Mario Draghi Perşembe günü, euro bölgesinin hala bol miktarda parasal teşvik gerektirdiğini ve yakın dönemde bir tedbir paketinin açıklanacağını ima etti.

Mario Draghi, böyle bir paketin 2020 ortalarından önce bir oran indirimi içerebileceğini de dile getirdi.

Erste CEO’su Treichl de gelişmelerin üzerine; “ECB’nin parasal rahatlamaya yeniden girmeye çalışmaktan başka yapacak hiçbir şeyi kalmadı ve bunun Avrupa’daki şirketler için iyi olmadığını düşünüyorum. Bu Batı Avrupa’daki nüfus için bir vergidir ve söz konusu yük Avrupa ekonomisinin gelişmesi için son derece olumsuz hale geliyor” dedi. Alman bankacılık derneği de Draghi’nin yorumları üzerine zaten çok genişleyici bir para politikası olan şeyin riskleri ve yan etkileri arttırdığı konusunda uyardı.

Treichl ayrıca şu anın çok zor bir durumun olduğunu ve bunun Avrupa bankacılık sistemi için çok korkunç sonuçlar doğuracağını öngördü. “Avrupa Merkez Bankası’nın ve düzenleyicilerin Avrupa için Amerikan finansal hizmetler endüstrisinin Amerika için olduğundan çok daha önemli olan Avrupa finansal hizmetler sistemine bakmalarını istiyorum.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu