Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Ekonomistleri Euro Bölgesi için Kötümser Tahminler Oluşturdu

Pandeminin rekor daralmayla karşı karşıya bıraktığı Euro Bölgesi ekonomisi, kötü tahminlere rağmen kademeli ve sakin bir biçimde toparlanabilir.
AMB Ekonomistleri Euro Bölgesi için Kötümser Tahminler Oluşturdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde etkisini devam ettiren koronavirüse karşı ortak bir savaş veriyoruz. Son verilere göre vaka sayısı 3 milyon 590 bini aşarken, ölü sayısı 249 bini buldu

Vakaların üçte birine ABD’de rastlanıyor. Buna rağmen Avrupa da virüsten ciddi anlamda etkileniyor. Özellikle İspanya ve İtalya, acı bilançoda başı çekiyor. Pandeminin henüz başındayken birçok uzman ekonomideki çöküşü öngörmüş ve bölgenin 10 yıl içinde çok yavaş büyüyeceğini söylemişlerdi.

Tahminler çok da haksız sayılmazdı çünkü Nisan sonunda açıklanan Euro Bölgesi ilk çeyrek büyüme verileri son 25 yıl içindeki en büyük daralmaya işaret etmişti. Hal böyle olunca son beklentiler de iyimser kalamadı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Beklenti Anketi Sonuçları Endişe Yarattı

AMB Anketi Endişe YarattıPandemi her ülke gibi Euro Bölgesi’nde bulunan ülkeleri de derinden sarsmış, resesyon tahminleri birbiri ardına gelirken bir yandan da gelen tahminler önem taşıdı. Öngörüler, bundan sonra alınacak önlemler açısından önemini korumaya devam edecek.

AMB Profesyonel Tahminciler Anketi’nin 2020 ikinci çeyrek sonuçlarına göre, bölge 2020 yılında düşük bir enflasyon kaydedecek ve bununla birlikte büyüme de düşük seviyelerde kaydedilecek. Pandemi kaynaklı artan işsizlik, istihdam rakamlarına da negatif yansıyacak. Bölgede yıl içinde işsizlik oranının artacağı belirtildi.

Buna rağmen açıklana tahminler, kafalarda şekillenen kötümser beklentilerden nispeten daha iyiydi. Öyle ki bölge ekonomisinde yavaş ve kademeli bir büyümenin imkansız olmadığı söylendi.

Aşağıda yer alan tablodan ankette bölge harmonize enflasyonunun 2020’de %0,4, 2021’de %1,2 ve 2022’de %1,4 seviyesinde gerçekleşeceği tahminlerine yer verildiğini görebilirsiniz;

Euro Bölge Anket Tahmin
Kaynak: European Central Bank

Tablodan 2020 yılı için önceki enflasyon tahmininin %1,2, 2021 ve 2022 yılları için sırasıyla %1,4 ve %1,5 olduğunu görüyorsunuz. Bu da küresel salgının bölge enflasyon tahminini aşağı çektiğini gösteriyor. Ankette ortalama uzun vadeli enflasyon tahmini ise %1,7’de sabit tutuldu. Bölgede Şubat ayı enflasyonu %1,2 olarak gerçekleşmişti.

Öte yandan ankette 2020, 2021 ve 2022 yıllarına ait GSYİH büyüme tahminleri de yer aldı. Tabloda da görüldüğü üzere bu yıllar için GSYİH rakamları sırasıyla %5,5, %4,3 ve %1,7 oldu. bir önceki tahminle karşılaştırıldığında bu yılın tahmininde aşağı yönlü revize olurken, 2021 yılı için yukarı yönlü revize yapıldı.

Bölge için ortalama işsizlik tahminlerine de yer verilen raporda bu yıl ve önümüzdeki 2 yıl için tahminler sırasıyla %1,9, %1,5 ve %1,1 puan yukarı yönlü revize yapıldı. İşsizlik oranları ise tahminlere göre sırasıyla %9,4, %8,9 ve %8,4 olarak belirlendi. Uzun vadeli işsizlik tahmini de pandemi nedeniyle artırıldı ve %7,7’ye çıkarıldı.

Bankanın anketle ilgili açıklamalarında şu ifadeler dikkat çekti;

AMB Korona AçıklamasıAnkete katılan ekonomistlerin tahminleri şuan için gerçekliğe kavuşmamış olsa da bundan sonra izlenecek adımlar açısından önemli olacak. Salgın dolayısıyla kendini tehlikenin ortasında bulan Euro Bölgesi AMB tarafından iyileştirilmeyi bekleyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu