Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Büyüme Tahminlerini Korurken Enflasyon Öngörüsünü Yükseltti

Avrupa Merkez Bankası'nın son makroekonomik tahminleri, bu yıl küçük bir yükseltme ve 2022'de hafif aşağı yönle çok az değişti. Christine Lagarde, ilk çeyrek konusunda uyardı.
AMB Büyüme Tahminlerini Korurken Enflasyon Öngörüsünü Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugünkü açıklamasında faiz oranlarını yüzde 0,25’te sabit tutan Avrupa Merkez Bankası, yeni ekonomik büyüme tahminleriyle gündeme geldi.

Buna göre Avrupa Merkez Bankası, 2021 için gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme tahminini yüzde 4’e çıkardı. Aralık 2020’de ise yüzde 3,9’a işaret etmişti.

2022 ve 2023 içinse sırasıyla yüzde 4,1 ve yüzde 2,1’lik tahminlerde bulundu. Yalnızca 2022 tahmini değişti ki o da Aralık’ta yüzde 4,2 idi.

Enflasyon tahminlerine bakıldığında 2020, 2021, 2022 ve 2023 için sırasıyla yüzde 0,3, yüzde 1,5, yüzde 1,2 ve yüzde 1,4 öngörüleri geldi.
AMB Tahminler Mart 2021
Kaynak: Twitter

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ilgili açıklamasında devam eden salgın ve ulusal kilitlenmeler nedeniyle Euro Bölgesi GSYİH’sinin mevcut çeyrekte tekrar daralacağı konusunda şöyle uyardı:

“Tüm yıla bakıldığında, reel GSYİH’nin 2020’de yüzde 6,6 daraldığı tahmin ediliyor. Gelen ekonomik veriler, anketler ve yüksek frekanslı göstergeler, salgının sürekliliği ve ilgili kontrol önlemleri nedeniyle 2021’in ilk çeyreğinde ekonomik zayıflığın devam ettiğine işaret ediyor. Sonuç olarak, reel GSYİH’nin yılın ilk çeyreğinde yeniden daralması muhtemeldir.”

Gerçekleşmesi durumunda bu, 2020’nin 4. çeyreğinde kaydedilen daralmayı izleyeceği için resesyon anlamına gelecek.

Bununla birlikte açıklanan birçok veri sonrasında uzmanlardan ve kurumlardan gelen tahminler, Euro Bölgesi’nde çift dipli resesyonu göstermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu