Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Euro Bölgesinin Ekonomisini Korumak için 750 Milyar Euro’luk Tahvil Alım Programını Açıkladı

Koronavirüs salgınının Euro bölgesi ekonomisinin resesyona sürüklememesi için önlemlerini art arda sıralayan AMB, ek acil tahvil alım programını başlattığını duyurdu.
AMB Euro Bölgesinin Ekonomisini Korumak için 750 Milyar Euro’luk Tahvil Alım Programını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kovid-19 kaynaklı ölümler hız kesmeden devam ediyor. Dünya genelinde toplam vaka sayısı güncel verilere göre 218 bin 815, can kaybı 8 bin 810 olarak kaydedildi.

1.135 kişinin öldüğü İran’da Sağlık Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Reisi, salgının 15 gün daha kontrol altına alınamazsa çok ağır kayıplar vereceklerini söyledi. ABD hükümeti ise salgının dalga halinde 18 aydan fazla süreceğini öngörüyor.

Koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak ve piyasayı sakinleştirmek isteyen hükümetler çok önemli ve büyük kararlar almaya devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) piyasaları sakinleştirmek ve 750 milyar Euro (820 milyar dolar) tutarında ek acil tahvil alım programı başlattı.

AMB koronavirüsün etkileriyle boğuşan Euro Bölgesi ekonomisini korumak için acil tahvil alımına başladı.

AMB Tahvil AlımıAMB Başkanı Christine Lagarde, sıra dışı zamanlardan geçildiğini ve böyle dönemlerde sıra dışı önlemler gerektiğini söyledi. Kendilerinin Euro’ya bağlılığının bir sınırı olmadığını söyleyerek 750 milyar Euro’luk tahvil alımını duyurdu.

Lagarde’nin bu açıklamasının ardından Euro ve ABD hisse vadelileri yükseldi. Yetkililer, ek harcama önlemlerinin ardından borçlanma maliyetlerinin yükselmesiyle kamu maliyesi bozulmuş uluslara yardım etmek için bölgesel bir kurtarma fonunun değerlendirildiğini bildirdi.

Söz konusu programın en az bu yıl sonuna kadar süreceği belirtildi.

Euro Bölgesi EkonomisiBankanın dün açıkladığı program içerisinde; Yunanistan’ın kamu borcu mevcut kurallardan muaf tutulması, bazı risk parametrelerinde ayarlama yapılarak teminat standartlarının düşürülmesi, 750 milyar Euroluk geçici bir varlık alım programının en az yıl sonuna kadar sürmesi gibi maddeler yer alıyor.

Programın mevcut parasal genişleme çerçevesinde mümkün olan tüm varlıkları içerecek ve yeterli kredi kalitesine sahip şirket tahvillerine genişletileceği de bildirildi. Bu arada ABD Merkez Bankası (FED) da piyasayı rahatlatmak için aldığı tedbirlere bir yenisini ekledi. Banka para piyasası yatırım fonlarını desteklemek için program başlattığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, “Para piyasası fonları aileler, işletmeler ve her çeşit şirket için yaygın yatırım araçları. MMMLF, hane halkı ve diğer yatırımcıların talepleri karşısında para piyasası fonlarına yardımcı olacak ve genel olarak piyasanın işlerliğini ve ekonomideki kredi teminini artıracak.” bilgisine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu