Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amazon’un Yeni Merkez Gündemi ve Yerel Yönetimlerin Atışmaları

Dünya devi şirketin merkez lokasyonunu üzerinde bulundurmaya çalışan yerel yönetimler sunduğu tekliflerle şirketi çekmeye çalışırken, süreci yavaşlatmayı düşünen Amazon ve gelişmelere bakış.
Amazon’un Yeni Merkez Gündemi ve Yerel Yönetimlerin Atışmaları
Yorum

Amazon.com Inc. yöneticileri, New York’daki planlanan kampüsü yeniden değerlendirmeye aldı. Konuyla hakim olan insanlara göre, dünyanın en değerli şirketleri milyarlarca vergi teşviğinden yararlanmak için yerel yetkililerin sunduğu cazip fırsatları değerlendiriyor.

Bir hükümet yetkilisine göre Amazon’daki tartışmalar, New York’taki önde gelen hükümet yetkilileri, Amazon’un Long Island City’ye 25.000 iş getirme ve 2.5 milyar dolarlık yatırım getirme planından vazgeçebileceğinden endişe duymakta.

Şirketin her yıl halka açık yeni bir merkez arayışı, ülke genelinde 200’den fazla yerel bölgeden teklif alarak, çevrimiçi perakende satış devine milyarlarca dolarlık vergi teşviği teklifinde bulunulduktan sonra, her türlü değişiklik çarpıcı olarak değerlendrilmekte.

Yerel Yönetimlerin Çarpışması ve Amazon Hareketleri

Yönetimler ve Amazon Taraflı GelişmelerAmazon yöneticileri tartışmalara aşina olan insanlardan birine göre, projenin başlatılması için yatırımların ilk aşamalarından bazılarının geciktirilip geciktirilmeyeceğini gündemine odaklandı. Bu görüşmede iç gelişmeler gelecekteki işlerin veya kampüsün yerini değiştirip değiştirmeyeceğine karar verme konusunda ilerleme kaydedemedi.

Amazon’daki görüşmelerin son değişimin Pazartesi günü New York eyaleti Senatör’ün aday gösterilmesinin ardından hızlandığı belirtildi. Anlaşmanın rakibi olan Mike Gianaris, kalkınma planını veto edilmesine izin verecek devlet kuruluna verdi. Bay Gianaris’in görev için Andrew Cuomo tarafından onaylanması gerekiyor.

Sık sık çarpışan Demokratlar valisi ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Amazon’a yönelik desteği New York eyalet ve şehir vergisi teşvikleriyle 3 milyar dolara çıkarmaya karar verdi. Cuma günü Bay Cuomo, Amazon muhaliflerine yerel muhaliflerin projeyi raydan çıkarabileceği konusunda uyardığı için verdiği desteği yineledi.

Süreçte Yavaşlatılma Söz Konusu

Merkez Sürecinde Yavaşlatılma GündemiBir Amazon sözcüsü yaptığı açıklamada, şirketin bilgisayar bilimi dersleri ve işgücü eğitimi gibi ek taahhütlerle iyi bir komşu olabileceğini göstermek için çok çalıştığını dile getirdi. Amazon’un düşüncedeki değişimi ilk olarak Cuma sabahı Washington Post tarafından bildirildi. Geçen yıl Ocak ayında, şirket ikinci genel merkezi için muhtemel sahaların listesini 238’den 20’ye indirmişti.

Eylül ayında, yöneticiler kampüsü ikiye bölmeye karar verdi ve Kasım ayında New York ve Virginia’ya gideceklerini söylediler. Virginia valisi, bu hafta başlarında Amazon için teşvik planını onaylayan bir yasa imzaladı. New York’taki yerel yetkililer, projenin ulaşım üzerindeki etkisinden mahallenin yenilenmesine ve Amazon’un sendikalaşmaya muhalefetine kadar her şeyi araştırıyor.

Amazon ile New York’ta çalışan hükümet yetkilileri, süreç bilgisine sahip bir kişiye göre ilerleme hızını yavaşlattı. Yetkililer, yavaşlamanın şirket düşüncesinde bir kaymaya işaret ettiğini düşünüyor. New York Kent Konseyi üyeleri, Amazon yöneticilerine 4 milyon metrekarelik Queens kampüsünde yer tayin etmişti. Yasa koyucular, bu gelişmeyi kalkınma etkileri ve teşvik paketi hakkındaki endişeleri gidermek için kullandı. Başka bir konsey duruşması ise 27 Şubat’ta yapılacak.

Suçlamalar ve Atıflar

Yönetimlerin Karşılıklı Atıfları Gianaris art arda Amazon’u cezbedecek mevcut anlaşmanın kaldırılması gerektiğini söyledi. “Buraya onsuz gelmeyeceklerini tehdit etmek istiyorlarsa, kararları budur. Ancak kendimizin gasp edilmesine izin vermemeliyiz ”dedi.

Bay Cuomo, Bay Gianaris’in devletin Kamu Otoriteleri Kontrol Kuruluna adaylığını onaylayıp onaylayamayacağını henüz bildirmedi. Vali, bu hafta Manhattan ve Long Island’daki iş ve sivil liderlerin toplantılarından önce Amazon’a verdiği desteği yeniden dile getirdi. Yeni kampüsün devlet ekonomisinin çeşitlendirilmesine ve binlerce iyi ücretli iş yaratılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Cuma günü bir Long Island iş grubuna yaptığı konuşmada, Amazon anlaşmasını tehlikeye attığı için Senato eyaletindeki Demokratları suçlayan Cuomo, Demokratları “Çok küçük bir çekirdek ve yerel politikaya meraklı olan çok küçük bir politikacı grubu” olarak nitelerken, şirketin fikir değiştiremesini muazzam bir kayıp olarak yorumladı. De Blasio’nun sözcüsü Eric Phillips, “Belediye başkanı, Amazon’dan New York’a vereceği sözü tam olarak duymak istiyor.” dedi.

Şirket geçtiğimiz günlerde, belediye meclisinin kararı geri çevirmeden önce yeni bir vergi gündemi geçirdiği Seattle ile mücadele etti. Amazon konuyla aşina olan bir kişiye göre, politik gelişmeleri ve düşmanca ortamın kaynağında gelişimini yavaşlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu