Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Fiyatları Trump’ın Tarifeler Konusundaki Sert Yorumuyla Yükseldi

Trump’ın Çin ile anlaşmaya varılamaması halinde tarifelerin daha çok yükseltileceğini söylemesi altın fiyatlarının yukarı yönde hareket etmesini sağladı.
Altın Fiyatları Trump’ın Tarifeler Konusundaki Sert Yorumuyla Yükseldi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump hafta sonu yaptığı açıklamada Çin ile tarifelerin karşılıklı olarak kaldırılacağı haberinin gerçeği yansıtmadığını ve böyle bir adım atmak istemediğini söylemişti. Son yaptığı konuşmada buna ek olarak Çin ile anlaşmaya varılamaması halinde tarifelerin daha da artırılacağını ifade etti.

Trump Salı günü New York Ekonomi Kulübü’nde yaptığı açıklamada Çin başta olmak üzere ABD’ye yanlış davranan ülkeler için tarifelerin çok büyük ölçüde artırılacağını söyledi. Altın fiyatları Trump’ın Çin’e yönelik sert tarife tehdidi ile yükseldi.

Salı günü 1458,45 dolardan kapanan ons altın yeni güne yatay başladı.

Ons Altın Yatırımcılar ticaret görüşmelerinde gerilimin artmasını değerlendirirken altın fiyatları riskli varlıklardan kaçışın etkisiyle yükseldi. Fiyatlar Salı günü 1460 dolara kadar tırmansa da aynı zamanda 1445 dolar ile 5 Ağustos tarihinden bu yana gerçekleşen en düşük gün içi seviyeyi kaydetti.

National Australia Bank, ticaret anlaşmasına yönelik gelişmelerin fiyatlar için çok kritik olduğunu söyledi. Söz konusu anlaşmazlığın devam etmesiyle ons fiyatlarının 1500 dolar altında hareket ettiğini aktardı. Aynı zamanda hisse senetlerindeki ve tahvil faizlerindeki yükselişin de altın fiyatları üzerinde baskı yarattığı yorumlandı.

GCM Yatırım’ın müşterileri için yolladığı günlük altın raporunda, kısa vadede negatif görünümün devam ettiği belirtildi.

Kısa Vade Görünüm NegatifKurum analistleri ons altının 2013 yılının Aralık ayından bu yana her yılın son döneminde ralli yaptığını söyledi. Dolayısıyla şu an hüküm süren düşük seviyelerin aslında yeni bir yükseliş döneminin hazırlık aşaması olabileceği yorumlandı.

Ons altın fiyatının bu yıl uzun vadeli ayı piyasasını sonlandırması ardından boğa piyasasına giriş yapması, mevcut istatistiki görünümün daha sağlıklı çalışabilmesine yönelik beklentiyi güçlendirmektedir.” açıklamasında bulunuldu.

Kısa vadeli görünümün negatif olduğunu belirten analistler, 1445 dolardan sonra piyasanın tepki oluşturabileceği aktarıldı. Yatırımcıların ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’ın açıklamaları, ABD enflasyon rakamları, ticaret görüşmeleri ve Erdoğan-Trump temasını takip ettiği söylendi.

Bu gelişmeler izlenirken ons fiyatlarında olası düşüşlerde 1451 – 1445 – 1419 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceği yorumlandı. Yukarı yönlü hareketin izlenmesi için ise 1471 dolar üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiği yorumlandı.

Altının gram fiyatı Çarşamba günü 270 – 272 lira arasında dalgalanıyor.

Gram AltınGram altın Salı günü kapanışı 271 lira civarından yaptı. Yeni güne yükselişle başladıktan sonra yönünü yeniden eksiye çevirdi. Saat 12:04’te 270,44 liradan el değiştiriyor. Uzmanlar Washington’dan gelecek Erdoğan-Trump görüşmesi haberi ile Trump’ın azil oturumuna yönelik gelişmelerin izleneceğini belirtiyor.

Piyasaların yoğun haber akışını izlediği ortamda gram altında 267 lira destek seviyesi olarak izlenecek. GCM Yatırım 271,11 ve 274,41 üstel noktalarının izlendiğini aktardı. Bu seviyelerin altında hareket edildiğinde 268 başta olmak üzere 267 ve 265 liraların gündeme gelebileceği yorumlandı.

Şu dakikalarda serbest piyasadaki altın fiyatlarına baktığımızda; çeyreğin 433, yarımın 864, Cumhuriyetin 1797 ve 22 ayar bileziğin gramının 247 liradan alıcı bulduğunu görmekteyiz. Ons fiyatı ise 1462 dolara yükselmiş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu