Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İnişli Çıkışlı Seyreden Altın Fiyatları, Hafif Yükselişe Yöneldi

Piyasadaki artan risk iştahı ile yönünü aşağı çeviren altın fiyatları, haftanın ilk işlem gününde hafif yükseldi.
İnişli Çıkışlı Seyreden Altın Fiyatları, Hafif Yükselişe Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde toplam koronavirüs vakaları 7 milyonu aştı ve 406 binin üzerinde insan yaşamını yitirdi. ABD’de 2 milyonu aşan vakalar ise 112 bini aşkın vatandaşın canına mal oldu. Ülkede bir yandan korona krizi sürerken, George Floyd’un ölümüyle başlayan protestolar 13. gününde de devam ediyor.

Altın fiyatları, özellikle son günlerde inişli çıkışlı hareket ediyor. Fiyatlardaki oynaklık ise başta ekonomik toparlanmaların risk iştahı üzerinde yarattığı artış, koronavirüste vakaların azaldığına ilişkin haberler ve ABD’deki gelişmelerden kaynaklandı.

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdamın oldukça karamsar beklentilere rağmen 2,5 milyon artış ile iyimser bir atmosfer yaratması, altın fiyatlarında çakılmaya neden olmuştu.

Fiyatlar istikrarlı bir seyirden uzakken, piyasalardaki iyimserliğin yükselmesiyle yatırımcıların güvenli limanlarından uzaklaştıkları görüldü. Hisse senetleri ise ciddi oranda yükselmişti.

Cuma günü 1671 dolara kadar inen ons altın, yeni haftanın ilk gününde 1694 liraya dayanmak üzere.
Ons Altın Yükseliş 8 Haziran
Kaynak: piyasa.paratic.com

Yeniden yükselişe geçen değerli metal, koronavirüs salgınının neden olduğu belirsizlikten dolayı bir süredir dalgalı hareket ediyor. Gün içinde de istikrarlı olamayan ons altın, Cuma gününe 1700 dolar üzerinden başlamasına rağmen oldukça sert geriledi.

Saat 09:50’de 1692,89 dolardan alıcı bulan ons altın, %0,45 artıda seyrediyor. Bu ayın başından beri değer kaybettiği görülen onsta 1692 – 1699 dolar seviyelerinin önemli olduğunu belirten analistler, beklenenden oldukça iyi gelen tarım dışı istihdamdan sonra söz konusu bölge aralığına gevşediğini belirtiyorlar.

Fiyatların belirtilen aralığın altında kaldığı sürece negatif fiyatlama davranışının süreceğini söyleyen GCM Yatırım analistleri, “…Bu düşünce ile 1681 başta olmak üzere 1671 ve 1661 desteklerine doğru yeni bir fiyatlama davranışı izlenebilir ki bu tür bir görünüm ile 1641 ana destek bölgeye doğru yeni bir reaksiyon oluşabilir.” şeklinde görüş bildirdiler.

Altının gramı ise Cuma günü 365 liraya kadar çekilmesinin ardından Pazartesi günü sert bir yükseliş yakalayamamış görünüyor.

Gram Altin 8 HaziranTarım dışı istihdamla birlikte onsa paralel olarak düşüşünü hızlandıran gram altın, son dönemlerde kaydettiği fiyat oynaklıklarından ötürü yatırımcıların güvenini bir miktar kaybetti. Pazartesi günü saat 10:11’de 369,02 liradan el değiştiren kıymetli maden, 370 lira barajını aşmaya çabalasa da şuan için başarılı olamadığı görülüyor.

370 liranın gram altında belirleyici olacağını belirten Ahlatçı Forex analistleri bu sabahki analizlerinde şu ifadeleri kullandı;

“Perşembe günü kurda yukarı yönlü sınırlı hareketler takip edilirken Ons Altın’da beklentilerin altında gelen veriler sonrası risk iştahında gözlenen gerileme sonrası Ons Altın’ın yukarı yönlü hareket etmesi ile Gram Altın’da da yükselişini sürdürdüğü takip edildi.”

GCM Yatırım analistleri ise gram altının Pazartesi günü dolar/TL’deki kısa vadeli yatay seyir ve onstaki sınırlandırılmış aşağı yönlü hareketlenme dolayısıyla bir miktar toparlanma fırsatı bulduğunu belirttiler.

Negatif yönlü fiyatlama beklentilerinin gram altında sürdüğünü söyleyen analistler, bu durumun 372 lira barajının fiyatları baskılayan bir bariyer görevi gördükçe devam edeceği görüşündeler.

Öte yandan bugün takip edilecek veriler arasında Almanya’nın imalat üretimi bulunuyor. Çarşamba günü ise FED’in faiz toplantısından çıkacak karar, piyasaların seyri açısından önem taşıyacak. Nisan ayı toplantısında da faiz oranlarını sabit tutan bankanın yine aynı trendi devam ettirerek herhangi bir değişiklik yapmaması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu