Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Mayıs İtibarıyla Kayıplarını Dördüncü Aya Taşımaya Hazırlanıyor

Yatırımcıların ticaret savaşının yarattığı gerilimle dolar ve tahvillere yönelmesiyle, altın fiyatları bu ayı da kayıpla geçecek gibi görünüyor. Böylelikle altın, üst üste dört ayı da kayıpla geçmiş olacak. İşte detaylar;
Altın Mayıs İtibarıyla Kayıplarını Dördüncü Aya Taşımaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcıların ABD ile Çin arasındaki gerilimi yükselen ticaret savaşı ortamında küresel büyüme görünümüne odaklanarak dolar-tahviller gibi güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelmesi, altın fiyatlarını üst üste dört ayı da kayıpla geçmeye yöneltti. Bunun yanında platin ise üç yılı aşkın süredir en büyük aylık düşüşünü gerçekleştirecek.

Önceki gün ise doların diğer önemli para birimleri karşısında güçlenmesi ile altın fiyatları düşüş göstermişti. Bunda da ticaret savaşından kaynaklanan gelişmeler etkili oldu ve dün ons altın gün içinde en düşük 1276 doları, gram altın ise 246 lirayı gördü.

Morgan Stanley CEO’su James Gorman, konuyla ilgili görüşlerini bildirirken, finans piyasalarının ticaret savaşının yarattığı endişelerden dolayı kırılgan olduğunu bildirdi. Bununla birlikte ekonominin sağlam durumu ve ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yeniden başlama ihtimalinden dolayı sert satış dalgası olasılığının yüksek olmadığını ekledi.

Spot altın %0.1 düşerek Singapur saati ile 09:27’de ons başına 1,278.76 dolara geriledi ve Mayıs ayında %0.4 değer kaybettiği görüldü.

Spot Altın Düşerek Singapur Saati ile Ons Başına GerilediDiğer yandan Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise altının tam tersi olarak, üst üste dördüncü ayı da kazançla geçmeye yöneldi. ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, dün %2.21 ile 2017’den bu yana en düşük seviyesini gördü. Ardından %2.26 seviyelerinde seyretti.

Altın Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek İçin Tıklayın!

Diğer değerli metallerden spot gümüş ise %0.3 düştü ve bununla birlikte kaybını dördüncü aya taşıdı. Platin Mayıs’ta %11 değer kaybetti ve Kasım 2015’ten bu yana en büyük aylık kaybına yöneldi. Palladyuma bakılacak olursa o da Mayıs ayında %3.3 gerileme gösterdi.

Yatırım yönetim şirketi Bridgewater Associates’in milyarder kurucusu Ray Dalio, Çarşamba günü bazı değerlendirmeler yaptı.

Bridgewater Associates'in Milyarder Kurucusu Ray DalioDalio açıklamasında, ABD-Çin ticaret geriliminin bir “ticaret savaşından” daha fazlası olduğunu ve ihracat kontrollerinin artmasının önemli bir tırmanma olduğunu düşündüğünü bildirdi. Öte yandan Çin’de Cuma günü resmi imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisinin açıklanması bekleniyor.

Bu verinin 50 seviyesinin altında olması ve böylelikle daralmayı işaret etmesi öngörülüyor. ABD’de ise Perşembe günü 1. çeyrek revize GSYH verisi ve ertesi gün Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi açıklanacak. Bunlara ek olarak Filipinler, uluslararası rezervlerinde altının payını artıran merkez bankaları arasına katılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu