Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da ZEW Beklentiler Endeksi En Kötümser Tahminin Bile Altına Geriledi

Koronavirüs salgını Almanya ekonomisine zarar vereceği endişesiyle yatırımcı güvenini düşürdü. ZEW Beklentiler Endeksi 8,7’ye geriledi.
Almanya’da ZEW Beklentiler Endeksi En Kötümser Tahminin Bile Altına Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) görüldüğü ülke sayısı Çin dışında 26’ya yükseldi. Güncel verilere göre vaka sayısının 73 bini geçtiği, can kaybının ise 1869 olduğu bildirildi.

Çin dışında virüsün görüldüğü ülkelerdeki vaka sayıları; Japonya 519, Singapur 77, Tayland 35, Güney Kore 31, Malezya 22, Vietnam 16, Almanya 16, ABD 15, Avustralya 14, Fransa 12, İngiltere 9 olmak üzere devam ediyor. Dünyanın diken üstünde izlediği virüs gelişmeleri sağlık dışında en çok finans piyasalarını etkiledi. Almanya’da yatırımcı güveni virüs endişesiyle sert geriledi.

Ocak ayında 26,7 olan Almanya ZEW Beklentiler Endeksi 8,7’ye geriledi.

Almanya Yatırımcı Güveni DüştüBu seviyenin ekonomistlerin en kötümser tahmininden bile daha düşük olduğu belirtildi. Salgının küresel ticarete ve Almanya ekonomisine zarar vereceği kaygısıyla cari koşullar endeksi eksi 9,5’ten, eksi 15,7’ye indi. ZEW Başkanı Achim Wambachi şu anda ihracata dayalı tüm sektörlerde durumun kötüye gittiğini söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise Asya Pasifik ülkelerinde büyümenin yavaşlayacağını, bunun da en çok ticaret ve turizmi etkileyeceğini açıkladı. Kurumun yöneticisi Christian De Guzman, virüsün yarattığı negatif etkinin birkaç daha devam etmesini ve sonrasında azalacağını öngördü. Çin için yıl sonu büyüme tahminlerini ise %5,8’den %5,2’ye çektiklerini bildirdi.

Citigroup Inc. piyasanın salgından etkilenen tüm sektörlerin hızlıca toparlanacağını düşündüğünü belirtti.

Citigroup Virüs YorumuBankanın müşterileri için hazırladığı raporda, piyasanın tüm sektörlerde V şeklinde bir toparlanma olacağına dair fazla emin olduğu vurgulandı. Ancak daha yüksek bir olasılığın U şeklinde toparlanma olduğunu söyleyen  Edward Morse, “U şeklinde bir toparlanma ve finans piyasalarında tahviller, hisse senetleri ve emtia için bir ‘w’ ve belki de ‘w serisi’ şeklinde toparlanma olması.” şeklinde açıklamada bulundu.

Notta virüsün zaten yavaşlayan ekonomiyi olumsuz etkilediği, zayıflayan talebin ticaret anlaşmasının bir parçası olarak ABD’den alınacak ürün miktarını azaltacağı yorumlandı. Kurum analistleri virüsün altın fiyatlarını yükselteceğini, petrolün ise yıl sonuna doğru toparlanacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu