Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın Yeni Kilitlemesi, Olumlu İşgücü Piyasası Verilerini Gölgeledi

Almanya işsizlik oranı Ekim’de yüzde 6,2’ye gerilese de ülkeden gelen yeni kilitleme açıklamaları, bu olumlu gelişmeyi gölgede bıraktı. Detaylar şöyle;
Almanya’nın Yeni Kilitlemesi, Olumlu İşgücü Piyasası Verilerini Gölgeledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkedeki işsizlik Ekim ayında beklenenden çok daha fazla düştü. Rakamlar, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki işgücü piyasasının koronavirüs pandemisinin ilk dalgasından sonra toparlanmaya devam ettiğini gösterdi.

Mevsimsellikten arındırılmış koşullarda işsiz sayısı 35,000 kişi azalarak 2,863 milyona düştü. İşsizlik oranı ise Ekim ayında bir önceki ayın yüzde 6,3’ünden yüzde 6,2’ye geriledi.

İşgücü piyasasını pandeminin yükünden koruyan kısa süreli çalışma programlarındaki insan sayısı, Ağustos ayında hızla gerileyerek 2,58 milyona düştü.

Bu bir önceki ayın 4 milyonundan fazla kişi ve pandeminin doruğunda Nisan ayındaki yaklaşık 6 milyon kişi ile karşılaştırıldı. Ayrıca kayıtlı iş açıklarının sayısı Ekim ayında 602,000 seviyesinde gerçekleşerek yıllık 162 bin kişi azaldı.

Son Alman işgücü piyasası verileri üzerine konuşan ING ekonomisti, ekonominin güçlenmeye devam ettiğini ancak yeni kilitlemenin iyileşmeyi aniden kesebileceğini söyledi.
Almanya İşsizlik Ekim
Kaynak: Investing

Çift dipin artık kaçınılmaz göründüğünü sözlerine ekledi. ING Ekonomisti Carsten Brzeski, Alman tüketici güvenine ilişkin tahminlerin ardından da çift dip riskinin arttığını söylemişti. Yeni notunda Brzeski, Almanya dün geceki kilitlenme duyurularını tartışırken, işgücü piyasasının olumlu bir sürpriz yaptığını dile getirdi.

Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının Ekim’de %6,2’ye düştüğünü belirten Brzeski; “aslında bu, 2009’dan bu yana en iyi Ekim performansı ve Covid-19 krizinin olumsuz etkisinin en azından şimdilik kademeli olarak zayıfladığını gösteriyor” dedi.

Fakat Almanya’dan çıkan büyük haberin Ekim işgücü piyasası verileri değil, dün gece Başbakan Angela Merkel’in ülkenin yeni kilitleme aşamasına geçmesiyle ilgili yaptığı açıklama oldu.
Almanya Covid 29 Ekim
Kaynak: Worldometers

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü 2 Kasım’da itibaren restoranlar, barlar ve kafelerin tamamen kapalı olacağı, otellerin turizme kapatılacağı, tüm kültürel ve sportif etkinliklerin (profesyonel sporlar hariç) iptal edileceği bildirildi.

ING ekonomisti, bu sektörlerde 5 milyondan fazla kişinin yani toplam istihdamın yüzde 10’undan fazlasının çalıştığını aktardı. Halka açık toplantılar, toplamda 10 kişiye kadar olan sadece iki hane ile sınırlı olacakken perakende satış mağazalarının açık kalacağını hatırlattı.

Alman hükümeti, ikinci tecritten etkilenen şirketlere Kasım 2019 cirolarının% 75’i tutarında bir hibe ödeyeceğini açıklasa bile yenilenen belirsizlik, kilitleme yorgunluğu, iş kayıpları ve iflas korkularının güveni, harcamaları ve yatırımı zayıflatacağını kaydetti. Ve; “çift dip artık kaçınılmaz görünüyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu