Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Enflasyonu Kasım’da Yılın Dördüncü Negatif Oranını Kaydetti

Almanya'da tüketici fiyat endeksi, yıllık bazda Kasım'da %-0,3 olarak gerçekleşirken yılın dördüncü negatif oranına işaret etti.
Almanya Enflasyonu Kasım’da Yılın Dördüncü Negatif Oranını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’nın tüketici fiyatları, Kasım ayında bu yıl dördüncü kez negatif oldu. Yıllık bazda enflasyon oranı Kasım’da %-0,3 seviyesinde gerçekleşirken, fiyat düşüş hızı da artış gösterdi. En son bu kadar düşük seviye ise Ocak 2015’te görülmüştü.

Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tüketici fiyatlarının Kasım’da Ekim 2020’ye kıyasla %0,8 oranında önemli ölçüde düştüğünü bildirdi.
Almanya TÜFE - Kasım 2020
Kaynak: Destatis

Negatif enflasyon oranının nedenlerinden birisi Federal hükümetin teşvik paketinin bir ölçüsü olarak 1 Temmuz 2020’de uygulamaya konulan geçici katma değer vergisi indirimi oldu. O zamandan beri tüketici fiyatları üzerinde bir yıl öncesine göre aşağı yönlü bir etki oluştuğu görüldü.

Almanya’da toplam mal fiyatları, Kasım 2019’dan Kasım 2020’ye kadar %1,8 düşüş kaydetti. Bunun nedeni ise enerji ürünlerinde görülen ve %7,7 olan fiyat düşüşleri olarak açıklandı. Enerji fiyatlarındaki düşüş hızlanırken, Ekim ayına göre %6,8 oranında azaldı.

Yıllık bazda fiyatlar özellikle ısıtma yağında %35,1 ve motor yakıtlarında %13,1 oranında düştü. Gıda fiyatları ise geçen yılın aynı ayına göre %1,4 arttı. Özellikle et ve et ürünleri (%3,9) ve meyve (%3,7) daha yüksek fiyatlar kaydetti. Yemeklik katı ve sıvı yağ fiyatları ise %3,8 düştü.

Enerji ürünleri fiyatlarındaki belirgin yıllık düşüş enflasyonu aşağı yönlü etkilerken, bu ürünler hariç enflasyon oranı Kasım’da %0,6 artışa işaret etti.
Almanya HICP - Kasım 2020
Kaynak: Destatis

Toplam hizmet fiyatları, 2020 Kasım’da bir önceki yılın aynı ayına göre %1,1 arttı. Bu artışın en önemli nedeni, hanehaklarının tüketim harcamalarının büyük bir bölümünü bu kaleme harcamaası nedeniyle ısıtma giderleri hariç net kira artışlarının %1,4 oranına yükselmesi şeklinde açıklandı.

Ekim 2020 ile karşılaştırıldığında genel tüketici fiyat endeksi, Kasım’da %0,8 oranında düşerken, tüketicilerin özellikler motor yakıtları (%-2,8) için  daha az ödeme yaptığı görüldü. Enerji ürünleri fiyatları bir önceki aya göre %1 geriledi. Gıda fiyatları ise %0,5 arttı. Mevsimsel aylık fiyat artışları özellikle sebzelerde %3 olarak kaydedildi.

Kasım 2020’de uluslararası karşılaştırmalar için hesaplanan Almanya için uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksi (HICP) Kasım 2019 seviyesinin %0,7 altında gerçekleşti. Tüketici fiyatları endeksi ile karşılaştırıldığında fark, farklı kapsamlardan kaynaklanıyor. Yani şans oyunları için mevcut fiyat artışı HICP’yi etkilemiyor.

Almanya’nın gösterge endeksi olan DAX bugünkü işlemlere düşüşle başladıktan sonra negatif bölgedeki seyrini sürdürüyor.
DAX Endeksi %0,34 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Dünkü işlemleri 13.295,73 puandan sonlandıran endeks, bugüne 13.255,24 puandan başladı. Daha sonra %0,34 oranında ekside 13.250,32 puanda seyretmeye başladı. Endeks hafta ortasına akdar devam eden yükseliş eğilimini, dünkü işlemlerde sonlandırmıştı.

Endeksin 5 günlük getirisi %0,38 oranında negatif bölgeye geçerken, 1 ayda %1,32 oranında değer kazandı. Yılbaşından bu yana kazancı sıfırlanırken, 1 yıllık getirisi %0,26 oranında kayba işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu