Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Sanayi Üretimi İnşaat Faaliyetleri ile Şubat’ta Artış Gösterdi

Almanya ekonomisine dair yapılan resesyon yorumlarının ardından bugün gelen sanayi üretimi verisi, ülkeye ılıman bir hava getirdi.
Almanya Sanayi Üretimi İnşaat Faaliyetleri ile Şubat’ta Artış Gösterdi
Yorum

Almanya ekonomisine yönelik kötümser yorumlar devam ederken gelen Şubat ayı sanayi üretimi verisi, bir miktar ılımlı hava getirdi. Ülke, ticaret durgunluğundan ve Brexit sıkıntıları nedeniyle geçen yıl resesyondan son anda kurtulmuştur.

Almanya sanayi üretimi Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 artışla ekonomistlerin yüzde 0,5’lik tahminlerinin üzerinde geldi.

Almanya Sanayi Üretimi Şubat'ta YükseldiOcak ayında düşüş kaydeden veri, yıllık bazda yüzde 0,4 oranında düşüşe işaret etti. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde durgunluk sinyalleri verilirken, kötü gelen raporların ardından sanayi üretimi, inşaat faaliyetlerindeki artışla yükseldi.

Dün “Ortak Ekonomik Tahmin” raporu yayımlandı ve ekonomistler ülkenin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Yüzde 0,8 oranında bir daralma öngören ekonomistler, 2020 için yüzde 1,8 büyümeye işaret ettiler.

Ekonomi bakanlığı, sanayi sektörünün siparişlerdeki zayıflık ve kasvetli iş ortamı nedeniyle baskı altında kaldığını belirtti.

Sanayi Sektörü Sipariş ZayıflığıBakanlık, “İnşaat sektörü patlamaya devam ediyor. Nispeten ılımlı hava, Şubat ayında iyi sonuçlara katkıda bulundu,” şeklinde bir açıklama yaptı. Sanayi üretimindeki yükselişin, inşaat sektöründeki yüzde 6,8’lik artış ile desteklendiği belirtilirken, yılın ilk iki ayında otomobil endüstisi üretiminin önceki iki aya göre yüzde 1 oranında geriledi.

ING ekonomisti Carsten Brzeski, “İnşaat sektörüne sıcak bir teşekkür ederim. Daha genel olarak konuşursak, Alman endüstrisi endişe için uluslararası bir neden olmaya devam ediyor. Brexit sıkıntıları ve küresel yavaşlamanın Alman endüstrisi üzerinde zorluğu var,” ifadelerini kullandı.

Ekonomistler, İngiltere’nin anlaşmasız bir şekilde AB’den ayrılması ile Almanya ekonomisinin daha fazla yavaşlayabileceği uyarısında bulundular.

Anlaşmasız Brexit Almanya'yı ZayıflatırAlmanya ekonomisi genişlemenin 10. yılında geçen yıl sonunda dar bir büyüme kaydetti ve üçüncü çeyreğin ardından resesyondan ucu ucuna kaçtı. 2018 yılında ise son beş yılın en zayıf büyümesini kaydetti. İhracata yönelik ekonomisi ile Almanya, ticaret gerilimleri ve Brexit’in sert rüzgarları ile yavaşlamaya başladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, düzenli bir Brexit için “son saate kadar savaşacağım” ifadelerini defalarca sarf etti. Brexit konusunda gelinen son noktada ise İngiltere Başbakanı Theresa May 30 Haziran’a kadar erteleme talep edeceğini söylerken, AB Komisyonu Başkanı Donald Tusk, 12 aylık esnek bir uzatma süresi planı sunmaya hazırlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu