Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Sanayi Üretimi Beklenenden Az Artsa da Toparlanmaya Dair İyimserlik Yükseldi

Nisan ayında koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamaların etkisiyle rekor düşüş gösteren Almanya sanayi üretimi, Mayıs’ta %7,8 arttı.
Almanya Sanayi Üretimi Beklenenden Az Artsa da Toparlanmaya Dair İyimserlik Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi, Mayıs ayına ilişkin sanayi üretimi verilerini açıkladı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla %7,8 oranında artış gösterdi. Piyasanın beklentisi %11,1 oranında artış olması yönündeydi.

Beklentinin altında gelmesine karşın, Nisan’daki dip seviyelerden kayda değer oranda yükseldiği için koronavirüs pandemisinin yarattığı hasarın telafi edilmeye başladığının işareti daha net bir şekilde alınmış oldu.

Almanya’da sanayi üretimi Mayıs’ta, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %19,3 oranında daralma gösterdi.
Almanya Sanayi Üretimi Arttı
Kaynak: Almanya Federal İstatistik Ofisi

Bu oran için ise piyasanın beklentisi %16,9’luk azalma olmasıydı. Nisan ayındaki tarihi düşüşün ardından artıya geçilmesi, ekonomide toparlanmanın başladığına dair iyimserliği artırdı. Söz konusu dönemde enerji ve inşaat hariç sanayide üretim %10,3, tüketim malı üretimi %1,4, sermaye malı üretimi %27,6 oranında artış gösterdi.

Sanayi dışında enerji üretimi %1,7, inşaat sektörü üretimi ise %0,5’lik artışa işaret etti. Öte yandan endüstride ara malı üretimi %0,1 azaldı.

Bu arada 198 bin Covid-19 vakası ve 9.092 can kaybının görüldüğü Almanya’da, geçtiğimiz haftalarda ikinci dalga korkusu yaşansa da vakalardaki artış çok fazla olmadı. Son 24 saat içinde 499 yeni vaka bildirilirken, Haziran ayı içinde sadece bir gün günlük sayıda 1000’in üstü rapor edilmişti.

Analistler Avrupa Bölgesi’nden gelen olumlu verilerin Euro’yu desteklediğini belirtiyor.
Euro Kuru Yatay Performans
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Euro kuru TSİ 11:00’de %0,20 ekside 7,75’ten işlem görüyor. Dün 7,76’dan kapanan kur Salı günü açılışın ardından 7,74 – 7,78 arasında hareket etti. Tüm dünyada vakalarda artış olması ve Dünya Sağlık Örgütü’nün kaygı verici açıklamaları Euro’nun yeni haftaya güçlü başlamasını sağladı.

GCM Yatırım analistleri sabah notunda; “50 periyotluk Envelopes’un desteklediği 7,7000 – 7,7250 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.” değerlendirmesine yer verdi. Yükseliş isteğinin sürmesi durumunda 7,77 – 7,80, olası düşüşlerde ise 7,70 – 7,72 bölgesi takip edilecek.

Aşağı yönlü hareketin devamında ise 7,67  ve 7,65 seviyelerine doğru bir yönelim olmasına muhtemel gözüyle bakılıyor. Osmanlı Yatırım analistleri 7,7648’in kritik seviye olduğunu belirtirken, bunun aşılması durumunda 7.7715 – 7.7836 – 7.7904 dirençlerinin ön plana çıkacağını aktarıyor. Altında kalmaya devam etmesi halinde ise 7.7527 – 7.7460 – 7.7339 destek seviyeleri takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu