Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Sanayi Üretimi Ekim’de Beklentilerin Üzerinde %2,8 Arttı

Önceki iki ay düşen Alman sanayi üretimi için beklenen Ekim istatistikleri yayımlandı.
Almanya Sanayi Üretimi Ekim’de Beklentilerin Üzerinde %2,8 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Ekim 2021 dönemine ilişkin sanayi üretimi verilerini yayımladı. Alman sanayi üretimi Ekim’de yüzde 2,8 arttı.

Beklenti yüzde 0,8 artış yönündeydi. Eylül’de Ağustos ayındaki yüzde 3,5‘lik düşüşün ardından yüzde 1,1 düşmüş ve yüzde 1 artış yönündeki tahminler boşa çıkmıştı. Rakam yüzde 0,5 düşüşe revize edildi.

Ekim 2020 ile karşılaştırıldığında, sanayi üretiminde düşüş yüzde 0,6 olarak gerçekleşti.
Almanya Sanayi Üretim Ekim 2021
KAYNAK: Destatis

Almanya’da korona pandemisi nedeniyle kısıtlamaların uygulanmadan önceki ay olan Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, Ekim 2021’deki üretim mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 6,5 daha düşüktü.

Ekim 2021’de enerji ve inşaat hariç sanayide üretim yüzde 3,2 arttı. Sanayide sermaye malı üretimi yüzde 8,2 oranında artış gösterdi. Motorlu kara taşıtları, treyler ve semi-treyler üretimi yüzde 12,6 arttı.

Ara malı üretimi yüzde 0,4, tüketim malı üretimi yüzde 0,1 azaldı. Sanayi dışında bir önceki aya göre enerji üretimi yüzde 0,9, inşaat üretimi yüzde 1,2 arttı. Eylül 2021’de sanayide üretime ilişkin düzeltilmiş sonuç, Ağustos 2021’e göre yüzde 0,5 düşüş gösterdi.

Bu arada dün açıklanan verilere göre Almanya İnşaat PMI bir önceki aydaki 47,7’den Kasım’da 47,9’a yükselse de 50 eşiğinin altında kalmaya devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu