Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Sanayi Üretimi Artış Beklentisini Yine Karşılamadı

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya için beklenen sanayi üretimi verileri yayımlandı. İşte açıklanan rakam ve önemli sanayi sektörünün durumu...
Almanya Sanayi Üretimi Artış Beklentisini Yine Karşılamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) 2021’nin son ayına ait geçici sanayi üretimi istatistiklerini yayımladı. Rapora göre Almanya’da sanayi üretimi Aralık’ta yüzde 0,3 düşüş kaydetti.

Beklenti ise yüzde 0,4 artış yönündeydi. Aralık 2020 ile karşılaştırıldığında, sanayi üretiminde düşüş yüzde 4,1 olarak gerçekleşti.

2021’de Alman Sanayi Üretimi 2020’ye Göre Yüzde 3 Yüksek Gerçekleşti

Almanya Sanayi Üretimi Aralık 2021
Kaynak: Destatis

Ancak Destatis, üretimin 2019 kriz öncesi yılına kıyasla yüzde 5,5 düşük kaldığını belirtti. Almanya’da pandemi nedeniyle kısıtlamalar uygulanmadan önceki ay olan Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, Aralık üretimi mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 6,9 düşük kaldı.

Aralık 2021’de enerji ve inşaat dışı sanayide üretim yüzde 1,2 arttı. Sanayide sermaye malı üretimi yüzde 2,5, ara malı üretimi yüzde 0,6 arttı. Azalan kalemlerde tüketim malları yüzde 0,5, sanayi dışında enerji üretimi yüzde 0,7 ve inşaat üretimi yüzde 7,3 düştü.

Almanya’da Sanayi Üretimi Kasım’da Düşmüştü

Rakam revize edilerek yüzde 0,3 artışa çevrildi. Geçici veriye göre ise Almanya’da sanayi üretimi Kasım’da beklenmedik bir şekilde aylık bazda yüzde 0,2 düşmüştü.

Rakam, sanayide toparlanmanın çok kırılgan olmaya devam ettiğini ortaya sererken arz kısıtlamalarını ve hammadde kıtlığını vurgulamıştı. Pandemi nedeniyle kısıtlamaların uygulanmasından önceki ay olan Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, üretim yüzde 7 düşük kalmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu