Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Sanayi İhracat Beklenti Endeksi Ağustos’ta 2,4 Puan Geriledi

Ekonomisi ikinci çeyrekte %9,7 daralan Almanya’da, üç aydır toparlanma gösteren ihracat beklenti endeksi yeniden düşüşe geçti.
Almanya’da Sanayi İhracat Beklenti Endeksi Ağustos’ta 2,4 Puan Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Vaka sayısının son günlerde artış göstermeye başladığı Almanya’da, ihracat beklenti endeksi sonuçları yayımlandı. Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) tarafından açıklanan verilere göre sanayicilerin ihracat gelişmeleri konusundaki beklentisi bir önceki aya kıyasla düşüş gösterdi.

Almanya ihracat beklenti endeksi Ağustos ayında 2,4 puan azalarak, 5,1’e geriledi.
Almanya İhracat Beklenti Endeksi
Kaynak: Ekonomi Araştırma Enstitüsü

Endeks coronavirüs salgınının etkisiyle Nisan ayında eksi 50,0 seviyesine gerilemişti. Mayıs’ta eksi 26,8 gelen endeks, Haziran’da eksi 1,7 olurken, Temmuz’da pozitif tarafa geçerek 7,5 açıklandı. Böylelikle üç aydır devam eden toparlanmasına son vermiş oldu.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, açıklanan rakamlara ilişkin Alman ihracatçılarının temkinli olduğu yorumunu yaptı. 2 bin 300 firmanın katıldığı ankete göre otomotiv sektörü için ihracat beklentileri düşüş gösterdi.

Temmuz ayında güçlü bir toparlanma kaydedilmişti. Öte yandan makine ve teçhizat üreticilerinin bu ayki görüşlerinde, düşüş beklemedikleri sonucu bildirildi.

Clemens Fuest, herkesin zorlu bir süreç yaşadığı şu dönemde Alman ihracatçıların diğer ülkelere kıyasla iyi bir iş çıkardığını söyledi. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) ise bu yıl toplam ihracatta %15 oranında düşüş bekliyor.

Vakaların yeniden artmaya başladığı Almanya’da pandemi dönemi iş gücü koruma programı uzatıldı.
Almanya Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

Elde edilen bilgiye göre Başbakan Angela Merkel’in koalisyonu, dün yapılan toplantıda iş koruma programının 2021 sonuna kadar uzatılmasına onay verdi. Söz konusu program, yaşanan kriz zamanında şirketlere maaş çekleri ödeyerek, işçi çıkarmanın önüne geçmeyi kapsıyor.

Maliye Bakanı Olaf Scholz, işçi koruma programının maliyetinin 10 milyar Euro olacağını söyledi. Şu an tek odaklandıkları konunun ekonomiyi dengeye kavuşturmak olduğunu belirten Scholz, hızlı aksiyon almaları sayesinde krizi diğer ülkelerden çok daha çabuk bir şekilde atlatacaklarını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu