Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya’da Rüzgar Enerjisi İlk Kez Kömürü Geçerek En Önemli Kaynak Oldu

Almanya’da üretilen ve şebekeye dağıtılan toplam elektrik içinde yenilebilir enerji kaynaklarının oranı yeni rekor seviyeye ulaştı.
Almanya’da Rüzgar Enerjisi İlk Kez Kömürü Geçerek En Önemli Kaynak Oldu

Almanya’da rüzgar enerjisi, en önemli enerji kaynağı olarak kömürün yerini aldı. Almanya Federal İstatistik Ofisi’nden (Destatis) gelen bu bilgiye göre yenilenebilir enerji kaynaklarının oranı 2020’de %47’ye yükseldi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisini fosil yakıtlardan uzaklaştırma ve ülkenin enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan üretme çabası taşıyan Almanya’dan gelen açıklama dikkat çekti.

Buna göre Almanya’da üretilen ve şebekeye verilen toplam elektrik içindeki yenilenebilir enerji kaynaklarının oranı yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Almanya’nın yenilenebilir enerji payı 2019’daki %42,3’ten 2020’de %47’ye çıktı.
Almanya Rüzgar Enerjisi Kömür Geçti
Kaynak: Destatis

Rüzgar enerjisi %25,6’ya yükseldi. Bu da ilk kez bir yenilenebilir enerji kaynağının bir yıl içinde şebekeye verilen en büyük elektrik oranını oluşturduğu anlamına geldi. Diğer bir ifadeyle rüzgar, en önemli enerji kaynağı olarak kömürün yerini aldı.

2020’de, oranın %22,8 olduğu 2019’a göre rüzgar enerjisinden %5,4 daha fazla elektrik üretildi.

Almanya küresel ısınmanın büyük bir itici gücü olan kömürden uzaklaşıyor.

Almanya’da kanun yapıcılar, 2020’de ülkede uzun zamandır beklenen kömürden çıkış sürecini sonuçlandıran yeni bir yasa çıkarmıştı.

Onaylanan tasarılarda, son kömürlü termik santralin 2038 yılına kadar kapatılması ve etkilenen bölgelerin geçişle başa çıkmasına yardımcı olmak için yaklaşık 40 milyar euro harcanması öngörülmüştü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum