Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Nihai İmalat PMI Aralık 2021’de 57,4 Oldu

Avrupa’nın en büyük ekonomisine ilişkin imalat PMI verileri yayımlandı. Sektörün sağlığını gösteren nihai verinin detayları haberimizde;
Almanya Nihai İmalat PMI Aralık 2021’de 57,4 Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından hazırlanan nihai Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verileri yayımlandı.

Rapora göre İmalat PMI Aralık 2021’de 57,4 oldu. IHS Markit Almanya İmalat PMI, ön tahminde bir önceki aydaki 57,4’ten Aralık 2021’de 57,9‘a yükselmişti.

Son rapora göre Alman imalat üretimi Aralık ayında arz kısıtlamaları nedeniyle geride kalmaya devam etti.
Almanya İmalat PMI Aralık 2021
KAYNAK: IHS Markit

Bununla birlikte, Ocak 2021’den bu yana en düşük girdi teslim gecikmesi vakasını kaydeden firmalarla çıktı büyüme hızı biraz yükseldi. Bu, maliyet enflasyon oranındaki son rekor seviyelerden kısmi bir düzeltmenin yanı sıra gelecekteki üretime yönelik beklentilerde iyileşme ile aynı zamana denk geldi.

Yine de arz tarafındaki koşullar, anket tarihinde görülen en zorlu koşullara işaret etmeye devam etti.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Phil Smith; 2021 yılına umut verici bir başlangıç ​​yaptıktan sonra Alman imalat sektörünün performansının benzeri görülmemiş tedarik zinciri kısıtlamalarının zarar görmesiyle gerilediğini söyledi.

Tedarik zincirleri tarihsel standartlara göre yoğun baskı altında kalmaya devam ettiğini ve pandemideki alevlenmelerin sonucu olarak hala yeni bir aksama riski olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu