Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Nihai Hizmet PMI Aralık’ta 48,7 ile Negatif Kaldı

Almanya'nın hizmet ekonomisinin durumunu gösteren nihai veriler yayımlandı. Sonuç ön tahminden hafif yükselse de hizmet ekonomisi küçülme bölgesinde kaldı.
Almanya Nihai Hizmet PMI Aralık’ta 48,7 ile Negatif Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından Almanya’nın hizmet sektörünün durumunu gösteren Satın Alma Yöneticileri (PMI) anketinin nihai sonuçları yayımlandı. Nihai okuma 48,7 oldu. Ancak Almanya’daki dördüncü dalga ve daha sıkı kısıtlamalar arasında hizmet sektöründe hala derin bir daralmaya işaret etti.

Ön tahminlere göre IHS Markit Almanya Hizmet PMI Kasım’daki 52,7’den Aralık 2021’de 48,4’e düşerek 51 yönündeki tahminlerin altında kalmıştı.

Hizmetler etkinliği, pandemideki yeniden canlanma nedeniyle Aralık ayında düştü.
Alman Hizmet PMI Aralık
KAYNAK: Markit Economics

Ankette daha sıkı kısıtlamaların, faaliyet ve yeni iş üzerinde baskı yaratmasına dikkat çekildi. Bununla birlikte gelecek kış daha iyi bir duruma geleceğine dair umutlarla beklentiler arttı. Fiyat göstergeleri tarihsel olarak yüksek kalsa da rekor seviyelerden geriledi.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Phil Smith; pandeminin önceki dalgalarına göre daha az katı olmasına rağmen, Aralık ayında uygulanan kısıtlamaların artan endişe ve yüksek sayıda enfeksiyonun neden olduğu aksama ile birleştiğinde hizmet sektöründe faaliyeti tekrar düşüşe itmek için yeterli olduğunu söyledi.

Etkinlikteki düşüş sadece mütevazıydı, ancak Aralık anketinden bu yana ek kısıtlamaların yürürlüğe girmesi ve Omicron varyantının büyük ölçüde ortaya çıkmasıyla birlikte, Ocak ayında faaliyete yönelik aşağı yönlü riskler devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu