Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da İhracat Mayıs’ta %9 Artsa da Beklentinin Altında Kaldı

Perşembe günü açıklanan verilere göre Almanya’da Mayıs ayında 80,3 milyar Euro tutarında ihracat yapıldı.
Almanya’da İhracat Mayıs’ta %9 Artsa da Beklentinin Altında Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

9 bin 115 insanın hayatını kaybettiği coronavirüs pandemisi, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da belirgin düzeyde yavaşlamış durumda. Son bir haftalık günlük vakıa sayılarına baktığımızda genel olarak 400’lerde seyrediyor.

Salgının yayılmasını durdurmak amacıyla konulan kısıtlamaların kaldırılması, ihracat gibi önemli ekonomik verilerde olumlu etkisini göstermeye başladı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi, Mayıs 2020 dönemine ait ihracat rakamlarını açıkladı.
Almanya İhracat Verileri
Kaynak: Almanya Federal İstatistik Ofisi

Açıklanan verilere göre ülkede ihracat rakamları Mayıs ayında Nisan’daki %24’lük düşüşün ardından toparlanarak %9 artış gösterdi. Bir önceki aya kıyasla iyileşme olsa da analistler koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasıyla bu oranın daha fazla olması gerektiğini söylüyor.

Genel beklenti 13,8 artış olması yönündeydi. İhracat 2019 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %29,7 düşüş göstermiş durumda.

Söz konusu dönemde ihracattan 80,3 milyar Euro gelir elde edildi. Nisan’da %16,6 düşen ithalatta ise %3,5 oranında artış gerçekleşti. Söz konusu dönemde 73,2 milyar Euro’luk ithalat yapıldı.

Almanya Dış Ticaret Verileri
Kaynak: Almanya Federal İstatistik Ofisi

Açıklanan veriler doğrultusunda Almanya’nın dış ticaret fazlası 7,6 milyar Euro olarak kaydedildi. Mayıs ayında Almanya, AB ülkelerine 42,4 milyar Euro’luk ürün sattı.

Bu ülkelerden yaptığı ithalat miktarı 38,4 milyar Euro olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırma yapıldığında AB ülkelerine yapılan ihracat %29, ithalat %25,2 oranında düşüş gösterdi.

Söz konusu dönemde Euro Bölgesi ülkelerine 29,9 milyar Euro tutarında mal ihracatı yapıldı. Buradan yapılan ithalat miktarı ise 26,7 milyar Euro olarak kaydedildi. Değişim oranlarına baktığımızda 2019 yılının aynı dönemine göre Almanya’nın Euro Bölgesi ihracatı %29,1, ithalatı %25,2 azaldı.

AB dışındaki üçüncü ülkelere 37,7 milyar Euro’luk mal ihracatı yapıldı. Bu ülkelerden 34,8 milyar Euro tutarında ürün alındı. Yıllık bazda bakıldığında ihracat %30,5, ithalat %17,5 azalmış oldu. Mayıs ayında Çin’e yapılan ihracat 7,2 milyar Euro olarak gerçekleşti. Onun hemen ardında 3,5 milyar Euro ile İngiltere geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu