Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın Kasım Ayı Enflasyonu için İlk Tahmin %5,2 Oldu

Avrupa Merkez Bankası güvercin duruşunu sürdürürken Almanya'nın beklenen Kasım ayı enflasyon verileri yayımlandı.
Almanya’nın Kasım Ayı Enflasyonu için İlk Tahmin %5,2 Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Kasım 2021 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) tahminlerini açıkladı. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyon Kasım’da yüzde 5,2’ye yükseldi. Yıllık tahmin yüzde 5’e yükselişken aylık oranın yüzde 0,4 düşmesi bekleniyordu.

Ekim’de yıllık bazda yüzde 4,5, aylık yüzde 0,5 olmuştu. Almanya’daki yıllık enflasyon oranı, 1993 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaretlemişti.

Beklentilerin üzerinde gelen yıllık enflasyon, Haziran 1992’den bu yana en yüksek oranı temsil etti.
Almanya Enflasyon Kasım 2021
KAYNAK: DESTATIS

Bu Avrupa Merkez Bankası’nın yükselen fiyatlara tepki vermesi için mevcut baskılar üzerine eklendi.

Aylık bazda enflasyon yüzde 0,4 düşüş beklentisi yerine yüzde 0,2 düştü. Harmonize enflasyon bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6’ya yükselirken bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı.

Destatis, Temmuz 2021’den bu yana görülen yüksek enflasyon oranlarının, 2020’deki düşük fiyatlar nedeniyle baz etkileri de dahil olmak üzere birçok nedeni olduğunu söyledi.

Bu kapsamda özellikle geçici katma değer vergisi indirimi ve madeni yağ ürünleri fiyatlarındaki keskin düşüşün, genel enflasyon oranını yukarı yönlü etkilediği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu