Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da İstihdam 2019’da Rekor Seviyeye Ulaştı

Almanya'da istihdamın 2019’da rekor seviyeye ulaştığı açıklandı. Detaylar aşağıda;
Almanya’da İstihdam 2019’da Rekor Seviyeye Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis), istihdamın 2019’da rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Geçen yılın zayıf ekonomik büyümesine rağmen iş sahiplerinin sayısının 402.000 ya da yüzde 0.9 artışla 45.3 milyona ulaştığı belirtildi. Önceki yılki büyümenin ise yüzde 1.2 olduğu hatırlatıldı.

“Bu, son 14 yılda gördüğümüz istihdam düzeylerindeki kesintisiz büyümenin, ivme azalmasına rağmen hala devam ettiği anlamına geliyor” ifadelerini kullanan kurum, hizmetlerin 319.000 artışla yıllık bazda en yükseği kaydettiğini aktardı. İmalatta çalışan kişi sayısı 59.000 artarken inşaat sektöründeki istihdamın 36.000 arttığı söylendi.

İşgücü piyasası canlanmasının, çalışanların gelişmiş sosyal güvenlik ve daha yüksek ücretle daha iyi iş bulmalarına yardımcı olduğunu belirten ofis, sosyal sigorta primlerine tabi çalışanların sayısının tekrar artarken düşük ücretli veya kısa vadeli olarak çalışanlar dahil sınırlı çalışanların toplamının azalmaya devam ettiğini dile getirdi.

Rakamlar, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde büyümeyi yönlendiren ve ticaretle alakalı sorunlara karşı bir tampon sağlayan hanehalkı harcamaları için iyiye işaret etti.

Almanya’da İstihdam Hanehalkı Harcama İyiye İşaret Etti Otomobil şirketleri ve otomobil tedarikçileri daha zayıf dış talep ve tarife anlaşmazlıklarıyla mücadele ederken istihdam artışının bu yıl yavaşlamasının beklendiği de bildirildi. Otomobil endüstrisinin emisyon hile skandalından sonra daha sıkı düzenlemeye uyum sağlamakta ve elektrikli arabalara doğru daha geniş bir geçişi yönetmekte zorlandıkları eklendi.

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, Aralık ayında yaptığı bir konuşmada ülkesinin nitelikli iş gücü eksikliğine dikkat çekmişti. Almanya’nın ve diğer ülkelerin sorun yaşadığı nitelikli iş gücü açığı hakkındaki zirvede Merkel, bu probleme çözüm bulunmasının gerekliliğinin üzerini çizmişti.

Aksi takdirde şirketlerin yavaş yavaş Almanya’dan çekilebileceklerini öne sürmüştü. Almanya istihdamı için kritik önem taşıyan nitelikli iş gücü açığını kapatabilmek için verilen eğitimleri artıracaklarını söyleyen Merkel, bunun yanında ülkesinin Avrupa Birliği ülkeleri dışından da nitelikli işçi alımı yapması gerektiğini savunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu