Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya İş İklimi Endeksi Mayıs’ta Beklenti Üstü Yükseldi

Beklenen Avrupa verilerinden Almanya Mayıs ayı iş iklimi endeksi açıklandı. Gösterge endekslerin tümü tahminleri aşarak iyimserlik yarattı.
Almanya İş İklimi Endeksi Mayıs’ta Beklenti Üstü Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo) tarafından açıklanan verilere göre Almanya’da iş iklimi endeksi Mayıs ayında 99,2’ye yükseldi.

Beklentiler 98,2’ye yükseliş yönündeydi. Son suçlara göre iş morali Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Enstitü Alman ekonomisinin hız kazandığını belirtti.

Almanya’da iş iklimi endeksi Nisan ayında 96,8 seviyesinde gerçekleşerek beklentileri karşılayamamıştı. Rakam 96,6’ya aşağı yönlü revize edildi.

Almanya Ifo İş İklimi Endeksi Mayıs
Kaynak: Ifo

İmalat, hizmet sektörü, ticaret ve inşaat sektörlerindeki işletmelere yönelik yaklaşık 9 bin anket yanıtını kapsayan Ifo iş iklimi verilerine göre mevcut değerlendirmeler 95,7 ile 95,5’lik beklentiyi aştı.

İşletme beklentileri de tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Önümüzdeki altı ay için firmaların beklentilerini gösteren endeks, 101,4’lük beklentileri yenerek 102,9 seviyesine çıktı.

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün (Ifo) Mayıs ayına ilişkin beklenti üstü verileri, Alman ekonomisine dair iyimserliği artırdı. Nitekim veri, bu sabah açıklanan ikinci gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) tahmininin üzerine geldi.

Destatis, Alman ekonomisinin ilk çeyrekte hem yıllık hem çeyreklik bazda ilk tahminlerden daha kötü küçüldüğünü ortaya serdi. Yıllık daralma yüzde 3,4, çeyreklik daralma yüzde 1,8 oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu