Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın İmalat Toparlanması Kasım’da Hafif İvme Kaybıyla Sürdü

Almanya’nın imalat sektörü Kasım ayında büyüme bölgesinde kalmaya devam ederken kilitlemenin uzatılması yakın vadeli görünüm için aşağı yönlü riskler oluşturuyor.
Almanya’nın İmalat Toparlanması Kasım’da Hafif İvme Kaybıyla Sürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte diğer birçok ekonomi gibi rekor büyüme açıklayan Almanya, bugün Kasım ayına ilişkin işsizlik verilerinde ülkedeki ikinci kilitlemeden çok büyük darbe almadığını gösterdi. Çünkü Alman işsizlik oranı Kasım’da kısmi kilitlemeye rağmen beklenmedik şekilde düştü.

Diğer taraftan IHS Markit de Kasım ayında, hafif ivme kaybına rağmen imalat toparlanmasının devam ettiğini açıkladı. Üretim ve yeni siparişler güçlü bir şekilde artmaya devam etse de büyüme oranlarının hafiflediğini bildiren IHS Markit, fabrika istihdamının Haziran 2019’dan bu yana en yavaş düşüşü gösterdiğini belirtti.

Alman imalat sektörünün sağlığı Kasım’da iyileşmeye devam ederken büyüme hızındaki hafif ivme kaybı ikinci kilitleme ortasında hem üretim hem de yeni siparişlerin daha yavaş yükselmesinden kaynaklandı. IHS Markit/BME Almanya İmalat PMI 57,8’le Kasım ayında sağlam bir şekilde büyüme bölgesinde kaldı.

Bununla birlikte, en son okuma Ekim ayına göre biraz düştü ki önceki ay PMI, 58,2 ile iki buçuk yılın en yüksek seviyesinde kalmıştı.
Almanya İmalat PMI Ekim
Kaynak: IHS Markit

Bu da PMI’nın yedi ay için ilk kez düştüğünü gösterdi. Gösterge PMI’daki hafif düşüş, kısmen Ekim ayında rekor seviyeye ulaşan yeni sipariş endeksinin üç aydır en yavaş büyüme oranına işaret etmesi tarafından yönlendirildi. Ayrıntılı veriler, tüketim mallarına olan talebin yeniden zayıfladığını gösterdi ve bu da kısmen konaklama sektörünün kapanmasıyla bağlantılıydı.

Ara ve sermaye malı üreticileri yeni siparişlerde daha da keskin artışlar kaydederken bazıları ikinci dalganın müşteriler arasında tereddüt yarattığını öne sürdü. Kasım ayı anketi, imalat sektörünün yeni ihracat siparişlerindeki sürekli büyümeyle desteklendiğini gösterdi.

Ankete katılan firmalar, başta Çin olmak üzere Avrupa ve Asya’ya artan satışlar hakkında yorum yaptı. Artış oranı üç ayın en düşük seviyesine gerilemiş olsa da genel olarak hala güçlüydü.

Kasım ayında tekrar keskin bir şekilde yükselen çıktı seviyeleri için de benzer bir tablo varken Ağustos ayından bu yana en yumuşak büyüme kaydedildi.
IHS Markit Almanya Kasım 2020
Kaynak: IHS Markit

En son anket sonuçları hakkında yorum yapan Phil Smith; Kasım ayı PMI anketinin Alman imalat sektörünün sağlığının iyileşmekte olduğunu gösteren bir dizi olumlu sonuç daha ürettiğini söyleyerek şöyle açıklamada bulundu:

“COVID-19 enfeksiyonlarının ikinci dalgasının ortaya çıkması ve anketin yeni sipariş endeksinin bir önceki ay rekor seviyeye ulaştığı göz önüne alındığında, Kasım ayındaki ivme kaybı sürpriz değil. Ayrıca anket, mal üreten sektörün Kasım ayındaki yeni tecrit önlemlerinin etkisine tamamen bağışık olmadığının altını çiziyor.

Bununla birlikte, artan ihracat satışlarının kuyruk rüzgarının da yardımıyla, üretimin büyük kısmı direnç gösterdi ve müşteriler arasında artan tereddütlerin yalnızca küçük bir etkisini gördü. Anket, üreticilerin 2021 beklentileri konusunda oldukça iyimser olduklarını göstermesine rağmen kilitlemenin uzatılması, sektörün yakın görünümü için bazı aşağı yönlü riskler oluşturuyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu