Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya İmalat PMI Salgın Etkisiyle 11 Yılın En Düşüğünde!

Covid-19 pandemisi Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’yı da sert bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Nisan ayında imalat PMI 34,5 ile 2009 yılından bu yana en düşüğü kaydetti.
Almanya İmalat PMI Salgın Etkisiyle 11 Yılın En Düşüğünde!
Son Güncelleme: 
Yorum

165 bin pozitif koronavirüs vakasının görüldüğü Almanya’da şu ana kadar 6 bin 866 kişi hayatını kaybetti. 13 bin 700 kişinin iyileşerek taburcu olduğu salgındaki son duruma baktığımızda 1.979 kişinin durumunun kritik olduğu bilgisine erişmekteyiz.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Çarşamba günü 16 belediye başkanı ile bir araya gelerek okulların ve spor salonlarının yeniden açılması konusunu ele alacak. Salgın hastalığın ekonomide rekor düzeyde düşüş yaratması beklenen Almanya’da imalat sektörü de yaşanan olumsuzluğu verilerle gösterdi.

Almanya’da imalat satınalma yöneticileri endeksi (PMI), 2009 yılından bu yana en düşük seviyeye indi.
Almanya İmalat Verileri
Kaynak: Trading Economics

Mart ayında 45,4 olan imalat PMI, Nisan’da 34,5 puana düşerek son 11 yılın en dip seviyesini gördü. IHS Markit Ekonomisti Phil Smith, salgın nedeniyle çok fazla üreticinin fabrikalarını kapatmak zorunda kaldığını ve ABD ile Avrupa tarafında çok ciddi talep düşüşü yaşandığını söyledi.

Ekonomiler açılıp, üreticiler işinin başına dönse bile talep tarafındaki toparlanmanın ne kadar sürede gerçekleşeceğine dair kaygıları olduğunun altını çizdi. Verilerin “V” şeklinde toparlanma beklentilerini düşürdüğünü dile getiren Smith, en az bu yılın sonuna kadar talep düşüşü ve tedarik sıkıntısı sorununun devam edeceğini yorumladı.

Aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere, Nisan ayında yeni siparişler, stok seviyeleri, üretim, tedarikçi teslimatları ve çalışma ortamı gibi alt kalemlerde de düşüş gerçekleşti.

Almanya Nisan Verileri
Kaynak: Trading Economics

Söz konusu dönemde işletmelere olan güven 74,30’a geriledi. Bu değer Mart ayında 85,90 açıklanmıştı. 31.70 olan hizmetler endeksi 15.90’a, 83.10 olan kapasite kullanımı 70.60’a, 104.10 olan yeni siparişler 102.40’a, 4.80 olan fabrika siparişleri ise eksi 1,40’a geriledi. Geçtiğimiz ay ülkede iş yapma kolaylığı, çelik üretimi, madencilik üretimi, otomobil üretim ve şirket karlarında da düşüş gözlendi.

Bu arada yapılan bir araştırma, Almanya’daki vaka sayısının açıklanandan 10 kat daha fazla olduğunu iddia ediyor.

Almanya Tedbirlere Devam EdiyorBonn Üniversitesi akademisyenlerinin yaptığı araştırmaya göre bazı insanların sessiz taşıyıcı olmaları nedeniyle salgını yayma konusunda tehlike teşkil ettikleri belirtildi. Ülkede şu ana kadar 165 bin vaka bildirildi. Ancak bu sayısının çok daha fazla olduğunu ve 1,8 milyon kişiye bulaşmış olabileceği aktarıldı.

Heinsberg belediyesinde bir kasabada yaşayan 919 kişi üzerinde yapılan test sonuçlarına göre ölüm oranının çok daha fazla olabileceği sonucuna varıldı. Hendrik Streeck ve Gunther Hartman başkanlığındaki ekip çalışmanın henüz ön aşamada olduğunu ve bilimsel bir veri olarak yayımlanması için erken olduğunu aktardı.

Berberlerin, kuaför salonlarının ve ibadet yerlerinin açıldığı Almanya’da bir taraftan da sıkı tedbirleri elden bırakmıyor. Şansölye Merkel, ekonominin açılmasının ardından ikinci bir enfeksiyon dalgasına karşı halkı uyardı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, her ne kadar sıkı önlemler eşliğinde ekonomiyi açsa da bazı bölgesel başkanlar endişelerini dile getirerek hükümete baskı uyguluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu