Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Ifo İş İklimi Endeksi Nisan’da 96,8 ile Beklentileri Karşılayamadı

Beklenen Avrupa verileri arasında yer alan Almanya Ifo iş iklimi endeksi verileri açıklandı. Kısıtlamaların tartışmalı bir şekilde sürdüğü ülkenin önemli verisi beklentileri karşılayamadı.
Almanya Ifo İş İklimi Endeksi Nisan’da 96,8 ile Beklentileri Karşılayamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Münih merkezli Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo) tarafından açıklanan verilere göre Almanya’da iş iklimi endeksi Nisan ayında 96,8 oldu.

Beklentiler 97,8 yönündeyken Mart ayında okuma 96,6 olarak gerçekleşmişti. Önceki ayın okuması Haziran 2019’dan sonra en yüksek seviyeyi işaretlemişti.

Böylelikle yeni okuma, Haziran 2019’dan bu yana en yüksek değeri temsil etti.

İmalat, hizmet sektörü, ticaret ve inşaat sektörlerindeki işletmelere yönelik yaklaşık 9 bin anket yanıtını kapsayan Ifo iş iklimi verilerine göre mevcut değerlendirmeler de 94,1’le tahminlerin altında kaldı. Mart’ta rakam 93,1’ken beklenti 94,4 yönündeydi.

EUR/USD Alman Veri Tepkisiz
Kaynak: piyasa.paratic.com

Ifo anketine göre işletme beklentileri de tahminlerin gerisinde gerçekleşti. Önümüzdeki altı ay için firmaların beklentilerini gösteren endeks, 101,3’lük tahminlere kıyasla Nisan ayında 99,5 oldu.

Üçüncü Covid-19 dalgasını kontrol altına alma mücadelesi veren ve yakın zamanda kısıtlamaların azaltılması beklenmeyen Almanya’da Ifo Nisan verilerinin hiçbiri beklentiyi karşılamadı.

Euro dolar paritesi Alman verisine fazla tepki göstermedi. 26 Nisan’a 1,2095’te başlayan majör parite, veri açıklanmadan önce Asya seansında 1,2117’ye kadar yükseldi. Böylelikle 26 Şubat’tan sonra en yükseğini kaydetmiş oldu. GCM Yatırım, 1,1990-1,2020 bölgesin günün önemli seviyeleri olarak gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu