Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Flaş Kompozit PMI Eylül’de 7 Ayın En Düşüğünde Geldi

Almanya'da flaş kompozit PMI verileri Eylül ayında 55,3 seviyesine gerilerken, 7 ayın en düşük seviyesine işaret etti.
Almanya Flaş Kompozit PMI Eylül’de 7 Ayın En Düşüğünde Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Markit Economics tarafından Almanya’nın Eylül ayının öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri yayımlandı. Buna göre; flaş Almanya kompozit çıktı endeksi Ağustos ayındaki 60 seviyesinden 55,3 seviyesine gerileyerek, 7 ayın en düşüğüne işaret etti.

Öncü Almanya hizmet PMI aktivite endeksi ise Ağustos ayındaki 60,8 seviyesinden 56 seviyesine gerileyerek 4 ayın en düşüğünde gerçekleşti. Öncü imalat çıktı endeksi Eylül ayında 53,8 ile 15 ayın en düşüğünü gösterirken, öncü imalat PMI Eylül’de 58,5 ile 8 ayın en düşük seviyesinde geldi.

PMI verileri, Alman ekonomisinin büyüme hızının Eylül ayında yavaşladığını gösterdi.
Almanya Flaş PMI Verileri Eylül'de Keskin Düştü
Kaynak: MarkitEconomics

İmalat üretiminde devam eden arz kesintisine işaret edilirken, hizmet sektöründe de son dönemde görülen güçlü toparlanmanın kaybolmaya başladığı gözlendi. Hem girdi fiyatlarının hem de çıktı ücretlerinin enflasyon oranları, enerji, malzeme ve nakliye maliyetlerinden gelen baskıya yansıdığı görüldü.

Tedarik zincirlerine ilişkin endişeler ve enflasyonist baskılarla birlikte iş güvenine ağırlık verildiği anlaşıldı. Flaş Almanya PMI Bileşik Üretim Endeksi, üçüncü çeyreğin ortalamasını 59,2 seviyesine taşırken, Haziran ayına kadar olan üç aylık döneme (57,4) göre iyileşmeye işaret etti. Bu seviye 10,5 yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

Tedarik darboğazı, imalat çıktı endeksini Eylül’de 15 ayın en düşük seviyesi olan 53,8’e çekti. Mal üreten sektörün performansına tedarik darboğazının önemli engel olmaya devam ettiği görüldü. Hizmet sektöründeki ticari faaliyet, yaz boyunca virüs sınırlama önlemlerinin gevşetilmesiyle Haziran’dan Ağustos’a keskin bir toparlanma göstermişti. Şimdi ise belirgin bir yavaşlama gösterirken, büyüme bölgesinde kalmaya devam etti.

Alman borsası göstergesi DAX endeksi ise açıklanan öncü verilere tepkisiz kalırken, güne 130 puanlık yükselişle başladı. Açılışın ardından %0,8 oranında yükselişle 15,631.41 puanda seyretmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu