Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Fabrika Siparişleri Haziran’da %27,9 ile Güçlü Yükseldi

Coronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte ekonomiyi ayakta tutan göstergelerinde iyileşme olan Almanya’da, Haziran yeni siparişleri beklenenden daha iyi geldi.
Almanya’da Fabrika Siparişleri Haziran’da %27,9 ile Güçlü Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgınında 9 bin 245 vatandaşını kaybeden Almanya, günlük vaka sayısını bir hayli azaltmış durumda. Şu ana kadar 214 bin pozitif vakanın görüldüğü ülke normalleşmeye geçmesiyle birlikte ekonomik görünümünde de toparlanma sağladı. Pandemi etkisiyle Mart ayında son 30 yılın en düşüğüne gerileyen fabrika siparişleri, Haziran’da artış gösterdi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre, fabrika siparişleri Haziran’da %27,9 oranında yükseldi.
Almanya Fabrika Siparişleri
Kaynak: Almanya Federal İstatistik Ofisi

Açıklanan verilere göre yeni siparişler endeksi geçen yılın aynı dönemine kıyasla %11,3 oranında arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış yeni siparişlerin Mayıs verisi %10,5 artış, yıllık değerlendirmede ise %29,3 düşüş olarak revize edildi. İmalat sektöründeki reel sipariş alımı Mayıs ayına kıyasla %23,8 yükseldi.

Yapılan açıklamada coronavirüs pandemisinin Almanya imalat endüstrisine birkaç aydır zor dönem yaşattığı ifade edildi. Haziran’da belirgin bir toparlanma olsa da yine de Ocak ve Şubat ayları zamanındakinden düşük olduğunun altı çizildi. Söz konusu dönemde yurt içi siparişlerde bir önceki aya göre %35,3, yurt dışı siparişlerde %22 oranında artış gerçekleşti.

Euro bölgesinden gelen siparişler %22,3, dünyanın geri kalanından gelen siparişler ise %21,7 arttı. Sektörel olarak bakıldığında ara malı siparişlerinde %10,6, sermaye malında %45,7 ve tüketim mallarında %1,1 oranında artış kaydedildi.

Otomotiv sektörünün yeni siparişleri 2020’nin Haziran ayında %66,5 ile büyük bir artışa işaret etti. Yine de Şubat verisine göre %12,2 düşük olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu sektördeki satışlar ise bir önceki aya göre %53,5 artsa da pandemi öncesine göre %14,7 oranında düşük kalmaya devam etti. Geçici verilere göre imalatta reel satışlar bir önceki ay ile karşılaştırıldığında %12,5 oranında yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu