Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nin Çoğundan İyi Durumdaki Almanya’nın Görünümü Parlak

Almanya’da destek, şirketleri ayakta tutup yeniden odaklanmalarına izin verirken ekonomisi çoğu komşusundan daha iyi performans gösteriyor.
Euro Bölgesi’nin Çoğundan İyi Durumdaki Almanya’nın Görünümü Parlak
Son Güncelleme: 
Yorum

Salgından ağır darbe almış ve hükümet yardımına son derece bağlı olan Alman ekonomisi, Bloomberg’in haberine göre 2021’e Euro Bölgesi’nin çoğundan daha iyi durumda giriyor. Ülkenin Perşembe günü gayri safi yurtiçi hasılanın geçen yıl %6’dan az daraldığını söyleyeceği tahmin edilirken son çeyrekte gerçekten büyüdüğünün sinyalini verebileceği düşünülüyor.

Fransa ve İtalya içinse ekonomistler 2020’de yaklaşık %9 ve İspanya için %11’den fazla düşüş tahmin ediyor. Bu yılın ilk çeyreği, kilitlenmelerin genişlemesiyle ve bir bütün olarak Euro Bölgesi’nin çift dipli resesyona girmesiyle kötü başlarken Almanya Bundesbank, aşılar arttıkça istikrarlı bir iyileşmenin başlayacağı konusunda iyimser kaldı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin şu ana kadarki başarısı, dört ülkede hizmet sunan yaklaşık 7.000 çalışanı istihdam eden Münih merkezli Dr. Sasse AG gibi şirketlere yansıdı. .

Alman Devlet Desteği
Kaynak: Bloomberg

2020’de satışlarda kayıp yaşamasına ve işgücünün büyük kısmını daha kısa çalışma saatlerine ayırmasına rağmen kurucusu hayatta kaldıklarını söyledi.
Bavyera Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin de başkanı olan Eberhard Sasse yaptığı bir açıklamada; “önümüzdeki birkaç yıl da çok zorlu geçecek, 2021 bir kriz yılı olmayacak, ancak değişimi aktif bir şekilde yürütmemiz gereken bir yıl olacak” dedi.

Şansölye Angela Merkel geçtiğimiz Mart ayında koronavirüs salgınından kurtulmak için Almanya’nın ihtiyacı olan her şeyi yapma sözü verdiğinde, Sasse eşi ve iki kızıyla birlikte aile şirketinin çalışanlarına tüm mali kaynakları harekete geçireceğini söyleyen bir mesaj gönderdi.

Bunun anlamı, ücretlerin ödenmesi için devlet desteğine büyük ölçüde güvenilmesi ve mümkün olan her yerde gelir elde etmek için operasyonlara yeniden odaklanılmasıydı.
Almanya 3Ç20 GSYİH
Kaynak: Destatis

Tabi buna Maliye Bakanı Olaf Scholz tarafından güçlü olarak tanımlanan bölgenin en cömert mali paketlerinden biri yardımcı oldu. “Kurzarbeit” programı, düşük seviyelerde çalışan şirketlere maaş bordrosunu sübvanse etmek için geçen yıl 22,1 milyar euro harcadı. Böyle bir desteğin devam etmesi gerekecekken Salı günü Merkel, şu anda daha yüksek enfeksiyon sayılarına sahip olan koronavirüsün yeni varyantını frenlemek için 10 haftalık daha kilitlemenin gerekebileceği konusunda uyardı.

Bununla birlikte IHS Markit tarafından yapılan anketler, bu yıl fabrika üretimi için tarihsel olarak yüksek iyimserlik olduğunu gösterdi. Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, ekonominin bu yıl %3 büyüyeceği yönündeki tahminlerinden vazgeçmek için henüz bir neden olmadığını ve en son özel sektör tahminlerinin daha da güçlü bir toparlanma öngördüğünü söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu