Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya’da Enflasyon Şubat’ta Hem Aylık Hem Yıllık Bazda Arttı

Destatis verilerine göre Almanya’da enflasyon Şubat’ta hem aylık hem de yıllık bazda artış kaydetti.
Almanya’da Enflasyon Şubat’ta Hem Aylık Hem Yıllık Bazda Arttı

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Şubat ayı için enflasyon verilerini açıkladı. Ön tahminlere göre 2021’in ikinci ayında enflasyon, hem aylık hem yıllık bazda arttı.

Ocak 2021’e göre  Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,7 artarken bir yıl önceye göre yüzde 1,3 arttı.

Yüzde 1,3’lük yıllık artış tahmini, Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyeye işaret ederken yüzde 1,2 yönündeki piyasa beklentilerinin biraz üzerinde geldi.
Almanya Tüketici Fiyatları Şubat 2021
Kaynak: Destatis

Tahmine göre mal fiyatlarının daha hızlı bir şekilde artmasının beklendiği belirtildi. (Ocak ayında yüzde 0,6’ya karşı yüzde 1,0) Bunun, enerji maliyetinde bir toparlanma (yüzde 0,3’e karşı yüzde 2,3) ve gıda fiyatlarında daha küçük bir artış (yüzde 2,2’ye karşı yüzde 1,4) ile desteklenmesinin beklendiği eklendi.

Öte yandan, kira fiyatları Ocak ayında olduğu gibi yüzde 1,3 artarken hizmet enflasyonunun da yüzde 1,4’te sabit kalması bekleniyor.

Almanya Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) ise bir yıl önceye göre yüzde 1,6; bir ay önceye göre yüzde 0,6 arttı. Destatis; Şubat 2021 için nihai sonuçların 12 Mart 2021’de açıklanacağını bildirdi.

Almanya için bugün açıklanan başka bir önemli veri, IHS Markit/BME Almanya İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) oldu. Buna göre rakam, Ocak ayındaki 57,1’in ardından Şubat’ta 60,7’ye yükseltildi. Böylelikle Alman imalat PMI, sekizinci ayında büyüme bölgesinde kaldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum