Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Enflasyon 2021’in Son Ayında %5,3’e Yükseldi

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyon için ön tahmin açıklandı. Rakam beklentilerden yüksek geldi. Detaylar haberde;
Almanya’da Enflasyon 2021’in Son Ayında %5,3’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Aralık 2021 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ön tahminini açıkladı. Enflasyon Aralık’ta yüzde 5,3’e yükseldi.

Beklenti yüzde 5,1 yönündeydi. Almanya’da yıllık enflasyon 2021 yılının Kasım ayında yüzde 5,2’ye yükselmiş ve 1992 Haziran’ından bu yana en yüksek oranı işaretlemişti.

Aylık bazda enflasyon da yüzde 0,4’lük beklentileri aşarak yüzde 0,5’e çıktı.
Almanya Enflasyon Aralık 2021
Kaynak: Destatis

Harmonize TÜFE aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda yüzde 5,7 oldu. Federal İstatistik Ofisi (Destatis), şimdiye kadar elde edilen sonuçlara dayanarak, yıllık ortalamada enflasyon oranının 2021’de yüzde 3,1’de kalmasının beklendiğini de bildirdi.

Okuma, devam eden arz sorunları ve baz etkileri, özellikle geçici KDV indirimi ve geçen yıl madeni yağ ürün fiyatlarındaki keskin düşüş nedeniyle Temmuz 2021’den bu yana Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde gerçekleşti.

Destatis, olağan piyasa gelişmelerinin yanı sıra ek faktörlerin Ocak 2021’den itibaren CO2 fiyatlandırmasının başlaması ve belirgin fiyat artışları gibi krizle ilgili etkiler olduğunu aktardı. Şimdiye kadar, bu artışların sadece bir kısmının tüketici fiyat endeksi ve enflasyon oranı üzerinde ılımlı bir etkiye sahip olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu